Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Czystość, ubóstwo i posłuszeństwo - osoby konsekrowane odnowiły śluby

sobota, 30 stycznia 2021 12:36 / Autor: Wojciech Dudkowski
Czystość, ubóstwo i posłuszeństwo - osoby konsekrowane odnowiły śluby
Czystość, ubóstwo i posłuszeństwo - osoby konsekrowane odnowiły śluby
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Z okazji zbliżającego się Dnia Życia Konsekrowanego, osoby konsekrowane z Diecezji Kieleckiej odnowiły swoje przyrzeczenia wobec Boga, Kościoła i swoich przełożonych. Mszy Świętej w kieleckiej katedrze przewodniczył o. Rafał Ścibiorowski, opat Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie.

Zebranych przywitał ksiądz Tomasz Rusiecki, wikariusz biskupi ds. życia konsekrowanego. Przypomniał, że Dzień Życia Konsekrowanego obchodzony jest od 1997 roku w Święto Objawienia Pańskiego, a ustanowił go święty Jan Paweł II. - Ze względów praktycznych, Diecezjalny Dzień Życia Konsekrowanego obchodzimy dziś, aby 2 lutego mogły obchodzić go parafie, oraz posługujące w nich osoby konsekrowane - wyjaśnił.

Homilię wygłosił ojciec Rafał Ścibiorowski. Mówił o powołaniu i codzienności życia osób konsekrowanych. Zwrócił uwagę na różnorodną działalność poszczególnych zakonów.

- Część z was, jako osoby konsekrowane, opiekuje się dziećmi, otwieracie Okna Życia, modlicie się za nienarodzonych. Część z was, jako gałąź nazaretańska, prowadzicie szkoły, tak jak w średniowieczu, kiedy klasztory były potęgą uniwersytetów, nauki, kultury. Część zakonów dba o godną śmierć w hospicjach, jak siostry Albertynki w Miechowie, aby pomimo choroby, bólu i cierpienia, którego każdy z nas się boi, poprzez modlitwę, habit, opiekę, w tych trudnych dla pacjentach chwilach życia być z nim, pocieszyć, otoczyć opieką i życzliwością, pozwolić godnie przeżywać sędziwą starość i godnie z tego świata odchodzić. Część z was prowadzi życie ukryte, za klauzurą, kontemplując Boga - powiedział opat.

Ojciec Rafał Ścibiorowski zwracał też uwagę na strój, noszony przez zakonników - Kiedy poszedłem do przedszkola, dzieci zapytały mnie "Dlaczego ksiądz ma biało-czarny habit i co to znaczy?". Nie możemy zwalniać się od noszenia stroju zakonnego czy kapłańskiego, bo to jest nasze świadectwo - zaapelował.

Wysłuchaj całej homilii:

Po homilii, obecne osoby konsekrowane odnowiły swoje przyrzeczenia czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

Z okazji Dnia Życia Konsekrowanego biskup kielecki Jan Piotrowski odprawi 2 lutego o 6:30 przy ołtarzu Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej mszę w intencji osób konsekrowanych. Transmitować ją będzie Radio eM Kielce

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO