Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Odpust ku czci Małej Arabki. Jedyny taki w Polsce

środa, 24 sierpnia 2022 10:56 / Autor: Radio eM
Odpust ku czci Małej Arabki. Jedyny taki w Polsce
Odpust ku czci Małej Arabki. Jedyny taki w Polsce
Radio eM
Radio eM

To druga patronka parafii Ducha Świętego w Kielcach. Już w najbliższy czwartek, 25 sierpnia wspólnota z Osiedla Na Stoku przeżywać będzie odpust ku czci św. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego.

Oddać cześć Świętej Palestynce i uzyskać odpust zupełny będziemy mogli podczas Mszy Świętych o godzinie 7, 9 i 11 oraz w trakcie sumy odpustowej o godzinie 18.

– Mała Palestynka wciąż jest mało znaną świętą, chociaż jej kult rozwija się bardzo prężnie, także w naszej parafii. W jej życiu znajdziemy wiele wskazań dotyczących życia i naszej drogi do świętości. Pan Bóg dał jej wiele darów, łask i charyzmatów. Warto wspomnieć słowa, które przekazał jej Pan Jezus, że przyjdzie czas, kiedy wykrzywiać się będzie obraz Pana Boga i tylko ten kto będzie wzywał Ducha Świętego odkryje prawdę. W naszych czasach jest to szczególnie ważne, aby mieć świadomość, że Duch Święty nie jest tylko dawcą nadzwyczajnych owoców, ale jest Duchem Prawdy. Wzywamy Go, aby odkryć prawdę – mówił ks. Marek Czarnota, proboszcz parafii.

Św. Maria od Jezusa Ukrzyżowanego urodziła się 5 stycznia 1846 roku niedaleko Nazaretu. Jej rodzice zmarli, gdy była jeszcze małym dzieckiem. Wówczas została oddana pod opiekę stryja, który chciał ją zmusić do małżeństwa. Wówczas stanowczo odmówiła, co spotkało się z gniewem opiekuna. Za karę została potraktowana jak służąca. Napisała więc list to swojego brata z prośbą o pomoc. Miał go dostarczyć były sługa jej stryja. W zamian za przysługę zażądał od niej przejścia na islam. Kiedy odmówiła, wpadł w gniew, ranił świętą w szyję i porzucił na drodze. Mariam, bo takie imię przy Chrzcie Świętym otrzymała, mówiła później, że uratowała ją nieznajoma zakonnica, która opiekowała się nią przez cztery tygodnie, a potem zaprowadziła do kościoła franciszkanów.

Zaczęła ukrywać się przed rodziną. W Jerozolimie została niesłusznie oskarżona o kradzież i znalazła się w więzieniu, a po 2 dniach wyszła na wolność. W Bejrucie, gdzie trafiła, straciła wzrok. Szybko wyzdrowiała, a zaraz potem spadła z dużej wysokości. Powróciła jednak do pełni zdrowia. W 1863 roku przeniosła się do Marsylii, gdzie pracowała jako kucharka. Tam została przyjęta do Zgromadzenia Sióstr św. Józefa Wówczas zaczęła doznawać zjawisk mistycznych i stygmatów, które uznała za objawy trądu. Zaniepokoiło to również wspólnotę zakonną. Święta nie ustawała jednak w modlitwie do Ducha Świętego. Z Francji udała się do Indii, gdzie ze współsiostrami założyła nowy klasztor. 20 sierpnia 1875 roku wyruszyła do Betlejem. Tam przeżyła upadek ze schodów, w skutek którego zmarła 26 sierpnia 1875 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO