Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Niedziela Chrystusa Króla w kieleckiej katedrze

niedziela, 20 listopada 2022 13:42 / Autor: Wojciech Dudkowski
Niedziela Chrystusa Króla w kieleckiej katedrze
Niedziela Chrystusa Króla w kieleckiej katedrze
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

- Pozwólmy, aby nasze oczy, ręce i słowa odzwierciedlały to co Boże i piękne w Jezusie, Królu Wszechświata - mówił Biskup Kielecki Jan Piotrowski podczas Mszy świętej w Uroczystość Chrystusa Króla w kieleckiej katedrze. Pod koniec Eucharystii wręczył także dwa medale „Pro Christo Rege et Ecclesia” dla osób zaangażowanych w życie Kościoła.

 

Eucharystia była sprawowana w intencji członków Akcji Katolickiej, z okazji patronalnego święta organizacji.

– Celem wspólnoty jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan oraz świadome szerzenie i upowszechnianie wartości katolickich – powiedział na początku Eucharystii ksiądz Jacek Malewski, diecezjalny asystent Akcji Katolickiej.

Biskup w swojej homilii mówił, że Chrystus króluje w ludzkich sercach:

– Chrystus nie jest królem wielkich metropolii, koncernów przemysłowych, sprawnie działających korporacji, kancelarii adwokackich i sądów. Jest królem ludzkich serc, bo chwałą Boga jest żywy człowiek. To nie piękne świątynie, ale ludzkie serce jest Jego mieszkaniem. To serce o ewangelicznej jakości, kiedy jest solą ziemi i światłem świata. 

Pasterz mówił także, że świeccy władcy często gardzą Bożym prawem.

- Narodził się w narodzie niemieckim pan, którego nazywają fuhrerem, który przy aplauzie swoich rodaków wymordował miliony ludzkich istnień. Dziecko, które miało dwa tygodnie zagrażało rzeszy? Można przebaczyć, ale można zapomnieć. Kto zapomina o historii jest wrogiem Boga, Kościoła i Ojczyzny – podkreślił.

Posłuchaj całej homilii:

Pod koniec Mszy świętej biskup wręczył medale "Pro Christo Rege et Ecclesia". Pierwszy z nich otrzymali państwo Teresa i Waldemar Dudałowie z parafii Kije – za wieloletnie zaangażowanie w życie parafii, udział w życiu religijnym, troskę o wychowanie religijne swoich dzieci, przyjmowanie pielgrzymów w domu, posługę kościelnego i troskę o przyozdabianie kościoła kwiatami, prowadzenie poradnictwa rodzinnego i Róży  Żywego Różańca.

– Dziękuję bardzo za docenienie nas, jestem wzruszona. Mam ciężko chorego męża, który służył przez dwadzieścia lat w Kościele, oddany Panu Jezusowi. Dziękuję także mojej mamie, że wpoiła mi wiarę i oddanie. Kościół jest moją miłością i drugim domem – powiedziała pani Teresa.

Drugi medal otrzymał pan Józef Snochowski z parafii Miłosierdzia Bożego, który  przez wiele lat był prezesem diecezjalnego oddziału Akcji Katolickiej, a obecnie pełni funkcję wiceprezesa.

– Kiedy w środę dowiedziałem się, że dostanę takie odznaczenie, stwierdziłem, że otrzymuję je niezasłużenie, bo jestem dopiero w połowie drogi, a powinno być za całokształt. Traktuję je jako zachętę do dalszej pracy – powiedział.

Niedziela Chrystusa Króla to ostatnia niedziela roku liturgicznego, przypominająca o zbliżającym się nadejściu Królestwa Bożego. Za tydzień w Kościele rozpocznie się Adwent - okres oczekiwania na Boże Narodzenie.

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO