KOŚCIÓŁ
19 października - Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych
Dzień męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych.
W 2018 roku Sejm uchwalił ustawę ustanawiającą Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Jest on obchodzony 19 października jako święto państwowe uchwalone w hołdzie „bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski”.
Na datę ich upamiętnienia wybrano 19 października – tego dnia w 1984 roku funkcjonariusze SB uprowadzili księdza Jerzego Popiełuszkę, którego później okrutnie torturowali i zamordowali.
- To istotne, że uchwalono taki dzień, ponieważ jest on okazją do tego, by dowiedzieć się czym był Kościół w czasach PRL-u i we wcześniejszych latach. Przypomnijmy, że był ponadpartyjnym spoiwem, siłą moralną i etyczną - mówiła dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik delegatury IPN w Kielcach, na antenie Radia eM Kielce.
- Dziś możemy powiedzieć, że główni sprawcy straszliwej zbrodni na księdzu Popiełuszce nie ponieśli odpowiedzialności. Dotyczy to także innych przestępstw dokonanych na księżach, którzy padli ofiarami reżimu – stwierdziła naczelnik delegatury IPN w Kielcach
Jak dodała, księży szykanowanych w czasach PRL-u było wielu.
- Możemy wspomnieć księdza Gurgacza, Kotlarza. Sięgając pamięcią wcześniej, pamiętamy księdza Skorupkę, który wzywał do walki, mówi się że jego duch był w stanie zmienić losy wojny, poprzez motywację żołnierzy. Takich księży były wielu, musimy o tym pamiętać zwłaszcza współcześnie, kiedy wokół Kościoła toczą się często niesprawiedliwe dyskusje – podkreśliła dr Koczwańska-Kalita.
Posłuchaj całej rozmowy: