Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

19 października - Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych

wtorek, 19 października 2021 10:25 / Autor: Radio eM
19 października - Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych
ipn.gov.pl
19 października - Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych
ipn.gov.pl
Radio eM
Radio eM

Dzień męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych.

W 2018 roku Sejm uchwalił ustawę ustanawiającą Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Jest on obchodzony 19 października jako święto państwowe uchwalone w hołdzie „bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski”.

Na datę ich upamiętnienia wybrano 19 października – tego dnia w 1984 roku funkcjonariusze SB uprowadzili księdza Jerzego Popiełuszkę, którego później okrutnie torturowali i zamordowali.

- To istotne, że uchwalono taki dzień, ponieważ jest on okazją do tego, by dowiedzieć się czym był Kościół w czasach PRL-u i we wcześniejszych latach. Przypomnijmy, że był ponadpartyjnym spoiwem, siłą moralną i etyczną - mówiła dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik delegatury IPN w Kielcach, na antenie Radia eM Kielce.

-  Dziś możemy powiedzieć, że główni sprawcy straszliwej zbrodni na księdzu Popiełuszce nie ponieśli odpowiedzialności. Dotyczy to także innych przestępstw dokonanych na księżach, którzy padli ofiarami reżimu – stwierdziła naczelnik delegatury IPN w Kielcach

Jak dodała, księży szykanowanych w czasach PRL-u było wielu.

- Możemy wspomnieć księdza Gurgacza, Kotlarza. Sięgając pamięcią wcześniej, pamiętamy księdza Skorupkę, który wzywał do walki, mówi się że jego duch był w stanie zmienić losy wojny, poprzez motywację żołnierzy. Takich księży były wielu, musimy o tym pamiętać zwłaszcza współcześnie, kiedy wokół Kościoła toczą się często niesprawiedliwe dyskusje – podkreśliła dr Koczwańska-Kalita.

Posłuchaj całej rozmowy:

https://www.emkielce.pl/audycje-radiowe/dr-dorota-koczwanska-kalita-dzis-narodowy-dzien-pamieci-o-duchownych-niezlomnych

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO