AUDYCJE RADIOWE
Dr Dorota Koczwańska-Kalita: Dziś Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych
- To istotne, że uchwalono taki dzień, ponieważ jest on okazją do tego, by dowiedzieć się czym był Kościół w czasach PRL-u i we wcześniejszych latach. Przypomnijmy, że był ponadpartyjnym spoiwem, siłą moralną i etyczną - mówiła dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik delegatury IPN w Kielcach, na antenie Radia eM Kielce, w programie „Prawdę mówiąc” Katarzyny Bernat.
Jak wyjaśniała dr Dorota Koczwańska-Kalita, mogłoby się wydawać że po 1989 roku pokazanie heroicznej działalności Kościoła będzie możliwe.
- W IPN funkcjonuje projekt centralny „Władze komunistyczne wobec Kościoła i związków wyznaniowych”, w którym dogłębnie badamy te procesy. Dziś możemy powiedzieć, że główni sprawcy straszliwej zbrodni na księdzu Popiełuszce nie ponieśli odpowiedzialności. Dotyczy to także innych przestępstw dokonanych na księżach, którzy padli ofiarami reżimu – stwierdziła naczelnik delegatury IPN w Kielcach.
Jak dodała, księży szykanowanych w czasach PRL-u było wielu.
- Możemy wspomnieć księży Gurgacza, Kotlarza. Sięgając pamięcią wcześniej, księdza Skorupkę, który wzywał do walki. Mówi się, że jego duch był w stanie zmienić losy wojny, poprzez motywację żołnierzy. Takich księży były wielu, musimy o tym pamiętać, zwłaszcza współcześnie, kiedy wokół Kościoła toczą się często niesprawiedliwe dyskusje – podkreśliła dr Koczwańska-Kalita.
W tym tygodniu IPN uhonoruje Krzyżami Wolności i Solidarności działaczy opozycji antykomunistycznej z lat 80.
- To bardzo cenna inicjatywa, która pojawiła się w środowisku krakowskich opozycjonistów – przypomniała.
Posłuchaj całej rozmowy: