Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Msza Święta Krzyżma w bazylice katedralnej

czwartek, 06 kwietnia 2023 11:13 / Autor: Michał Łosiak
Msza Święta Krzyżma w bazylice katedralnej
Msza Święta Krzyżma w bazylice katedralnej
Michał Łosiak
Michał Łosiak

– Życzę wam, abyśmy pod opieką Maryi wszyscy żyli doświadczeniem uczniów na drodze do Emaus i codziennie rozpoznawali Chrystusa na Eucharystii – mówił do kapłanów podczas Mszy Świętej Krzyżma Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Eucharystię w bazylice katedralnej koncelebrowali biskupi pomocniczy: Marian Florczyk i Andrzej Kaleta, ojciec Rafał Ścibiorowski, opat Archiopactwa Ojców Cystersów w Jędrzejowie i kapłani z całej diecezji kieleckiej.

– Te kilka tygodni Wielkiego Postu to dar czasu, który jest ważniejszy niż przestrzeń. Stajemy na progu Triduum Sacrum, aby wczytywać się w tajemnicę tego, czym żyje Kościół, czyli w Eucharystię. Tam gdzie jest Eucharystia potrzebny jest kapłan. Modlimy się o świętość kapłanów, potrzebne łaski i przepraszamy za to co jest niegodne kapłańskiego życia. W homilii zachęciłem do odchodzenia od światowych marzeń – tłumaczył biskup Jan Piotrowski.

Posłuchaj całej homilii:

W takcie liturgii odbył się również tradycyjny obrzęd odnowienia przyrzeczeń kapłańskich. W procesji z darami do ołtarza przyniesiono także oleje przeznaczone do poświęcenia. Biskup Jan Piotrowski poświęcił olej chorych pod koniec modlitwy eucharystycznej. Przed końcowym błogosławieństwem odbyła się także konsekracja krzyżma, czyli oliwy zmieszanej z balsamem. Poświęconych olejów używa się do niektórych sakramentów: krzyżmo do chrztu, bierzmowania, i kapłaństwa, zaś oleju chorych do sakramentu namaszczenia chorych.

Wieczorem, Msza Wieczerzy Pańskiej rozpocznie Triduum Paschalne. To dzień ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa.

– Pan Jezus połamał chleb, ale warto też wspomnieć, że umył nogi apostołom. Tego gestu nie trzeba tłumaczyć – mówił ks. Leszek Struzik, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Koniecpolu.

Transmisję Eucharystii z bazyliki katedralnej przeprowadzi o godzinie 18 Radio eM Kielce.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO