KOŚCIÓŁ
Młodzież czeka na spotkanie
Na początku października młodzież diecezji kieleckiej przyjęła z rąk biskupa Jana Piotrowskiego relikwie błogosławionego Carlo Acutisa. Zaś 22 października w Tumlinie odbyło się pierwsze z serii „małych uwielbień” w parafiach naszej diecezji. Co łączy te wydarzenia?
19 listopada w bazylice katedralnej odbędą się diecezjalne obchody Światowych Dni Młodzieży. Hasłem tegorocznego zgromadzenia jest fragment zaczerpnięty z pierwszego rozdziału Ewangelii według św. Łukasza: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”. Właśnie wtedy, po raz pierwszy w trakcie wydarzenia rangi diecezjalnej, obecne będą relikwie bł. Carlo. Odbędzie się również kolejne uwielbienie.
Doświadczyć wspólnoty
– Spotkanie wyrosło ze Światowych Dni Młodzieży, które odbywają się co kilka lat i zrzeszają młode osoby z każdego zakątka świata. Dlatego młodzież z całej diecezji przyjeżdża do Kielc, aby właśnie na lokalnym poziomie doświadczyć wspólnoty. To też okazja, aby pokazać osoby, które wybierają się do Lizbony na przyszłoroczne ŚDM – tłumaczy ksiądz Marcin Boryń, opiekun Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Kieleckiej.
Organizatorzy zapraszają do zgłaszania się poprzez formularz znajdujący się w mediach społecznościowych duszpasterstwa. W odpowiedzi wysyłający otrzyma informację o miejscu zbiórki, które dla poszczególnych osób są różne. W kościołach stacyjnych na zainteresowanych będą czekać propozycje formacyjne, które rozpoczną się o godzinie 12. Kulminacyjnym momentem programu będzie Eucharystia pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego, odprawiona o godzinie 18. Po Mszy Świętej zaplanowano Uwielbienie, które poprowadzi Zespół ToON. Tym punktom towarzyszyć będą diecezjalne relikwie błogosławionego Carlo Acutisa.
Pradawny kult
Ostatnio często mamy do czynienia z namacalnymi znakami obecności naszych patronów; wystarczy wspomnieć, jak wiele osób uczestniczyło w Nocy Świętych. Sobotnie spotkanie ma zapoczątkować peregrynacje relikwii bł. Carlo Acutisa po parafiach naszej diecezji.
- Ów chrześcijański kult ma bardzo dawne korzenie. Choć szerzej rozwinął się dopiero w IV wieku, kiedy pozwolono chrześcijanom praktykować publicznie wiarę, świadectwa o jego istnieniu sięgają II wieku. Czcią otaczano zwłaszcza groby męczenników, na których niekiedy budowano ołtarze i sprawowano Eucharystię – tłumaczy ksiądz dr. hab. Paweł Borto, wykładowca WSD w Kielcach.
Słowo „relikwie” zaczerpnięto z potocznego języka Rzymian. Oznaczało nie tylko ludzkie szczątki po spaleniu, ale również dziedzictwo czy pamiątkę. – Otaczanie relikwii czcią to wyraz przekonania, że święci mogą wstawiać się za nami u Boga, a na ich ciała patrzymy z perspektywy zmartwychwstania Chrystusa, z którym byli szczególnie zjednoczeni. Ono przypomina również, że autentyczne praktykowanie chrześcijańskiej wiary wyraża się tak konkretnie, jak konkretnie można było jej „dotknąć” w tych, których relikwie przechowujemy – dodaje.
Uwielbień moc
Obcowanie ze świętymi to także ciągłe uwielbienie. Dlatego w trakcie diecezjalnych obchodów Światowych Dni Młodzieży odbędzie się kolejne uwielbienie, przygotowujące do tegorocznego, już XI Uwielbienia w Centrum Miasta. Odbędzie się ono 10 czerwca 2023 roku. Aby dobrze przygotować się do tego wydarzenia, Stowarzyszenie Dwa Przymierza oraz Zespół ToON, jak co roku organizują cykl spotkań modlitewnych. Oprócz włączenia się w diecezjalne obchody ŚDM modlić się będą również: 14 I w Dobrowodzie, 18 II w Bielinach, 18 III w Tokarni – Wolicy, 22 IV w Smardzowicach oraz 20 V w Piekoszowie.