KOŚCIÓŁ
Misjolodzy z całej Polski w Kielcach
O wyzwaniach misjologicznych po kongresie misyjnym, o przyszłości misjologii w Polsce, ale i o doświadczeniach międzywojennych, dyskutują misjolodzy z całej Polski. Po raz pierwszy tego rodzaju spotkanie odbywa się w Kielcach i w diecezji.
Na Tegoroczny Zjazd Stowarzyszenia Misjolgów Polskich do Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach przybyło ponad 20 misjologów z całego kraju. Na obrady do Kielc uczestnicy zostali zaproszeni przez biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego. - Gościmy w naszej diecezji Stowarzyszenie Misjologów Polskich, które gromadzi ludzi zajmujących się na co dzień tą dyscypliną wiedzy na uczelniach wyższych w całym kraju. Zgłębiamy temat misji patrząc w jaki sposób naukowcy i praktycy idei misyjnej mogą współpracować ze sobą. Takie spotkania mają pokazać, że nie można sprowadzać misji do wydarzeń jednostkowych. Musimy mówić o misjach językiem Encykliki „Redemptoris Missio" i mieć na uwadze nauczanie Ojca Świętego Franciszka, że misje to sprawa wiary, to wyjście i głoszenie Chrystusa, by go było więcej w świecie – podkreśla biskup kielecki.
Podczas obrad biskup Jan Piotrowski mówił o aktywności misyjnej Kościoła kieleckiego. - Mój temat jest informacją o tym, co działo w kościele kieleckim przez ostatnie dziesięciolecia. W osobach moich poprzedników: księdza biskupa Szymeckiego i księdza biskupa seniora Kazimierza Ryczana, kościół kielecki posłał na misje szesnastu kapłanów. Warto zaznaczyć, że ta misyjna działalność przejawiała się w różnych formach. Odbyło się wiele wydarzeń z udziałem nie tylko kapłanów ale także dzieci, czy innych osób, podczas których wspierano misje. Szczególnym momentem dla naszej diecezji była Niedziela Kongresowa, która miała miejsce czternastego czerwca tego roku. Pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy włączyli się w to wyjątkowe wydarzenie. Dziękuję także za wsparcie. Jednocześnie proszę o dalszą modlitwę za Misyjne Dzieło Diecezji Kieleckiej i za naszych misjonarzy- dopowiada biskup.
Wśród uczestników debaty był także biskup Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Misyjnej Episkopatu Polski. Biskup ełcki, przybliżył udział misjologów w misyjnym zaangażowaniu Kościoła w Polsce po Kongresie Misyjnym. – Kongres Misyjny miał nie tylko upamiętnić ważne dokumenty kościoła, takie jak np. Dekret Misyjny o Działalności Kościoła, ale przede wszystkim miał przyczynić się do ożywienia misyjnego zapału wśród wiernych. Nie bez powodu więc to wydarzenie odbywało się pod hasłem: „Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału”. Teraz, po Kongresie to wszystko musi być kontynuowane. Mam nadzieję, że nakaz Jezusa Chrystusa „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody” na stałe zapisze się w centrum całej działalności duszpasterskiej. Spotkania misjologów mobilizują do działania i podejmowania próby umisyjniania wiernych. Każdy powinien być świadomy obowiązków, jakie na nim spoczywają. Od chwili chrztu świętego każdy z nas stał się misjonarzem. Nie oznacza to, że wszyscy musimy wyjechać do krajów misyjnych. Chodzi o to, by swoją postawą i oddaniem Chrystusowi dawać dobry przykład swoim najbliższym – zaznacza biskup Mazur.
Na spotkaniu pojawił się także ksiądz Adam Parszywka – prezes Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu”. Kapłan mówił o roli osób świeckich w pełnieniu misji.
Posłuchaj wypowiedzi księdza:
Tegoroczny Zjazd Stowarzyszenia Misjolgów Polskich zakończy się we wtorek, 08 września.