Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Miłość i Miłosierdzie. Dzieła Caritas Diecezji Kieleckiej

piątek, 09 kwietnia 2021 14:20 / Autor: Michał Łosiak
Miłość i Miłosierdzie. Dzieła Caritas Diecezji Kieleckiej
zdjęcie ilustracyjne
Miłość i Miłosierdzie. Dzieła Caritas Diecezji Kieleckiej
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Niedziela Miłosierdzia, którą obchodzimy, to również święto patronalne Caritas. W diecezji kieleckiej wsparcie organizacja trafia do dziesiątek tysięcy osób i wielu grup społecznych.

„Nikt z nich nie cierpiał niedostatku, bo właściciele pól albo domów sprzedawali je i przynosili pieniądze uzyskane ze sprzedaży, i składali je u stóp apostołów. Każdemu też rozdzielano według potrzeby” – te słowa z Dziejów Apostolskich usłyszymy w niedzielnej Liturgii Słowa. Są one inspiracją do spełniania uczynków miłosierdzia dla pracowników i wolontariuszy Caritas Diecezji Kieleckiej.

Trzy dekady pomocy

Minęły 32 lata od reaktywacji Caritas Diecezji Kieleckiej. Przez ten czas zmieniała się działalność organizacji, ale również uwarunkowania społeczne.

– Od wielu lat naszą ambicją jest to, abyśmy mieli jakąś ofertę dla każdej grupy osób. Zrozumiałe, że nie damy radę pomóc wszystkim, którzy się zgłaszają z prośbą o pomoc, ponieważ są to ogromne liczby. Objęliśmy wsparciem w ubiegłym roku ponad czterdzieści tysięcy osób. Myślę, że to jedna czwarta tych ludzi, którzy zasługują na pomoc. Chcemy jednak pomagać zarówno seniorom, jak i bezdomnym, bezrobotnym i niepełnosprawnym.

Nowoczesne rozwiązania

Caritas Diecezji Kieleckiej przez lata swojej działalności wprowadzała wiele rozwiązań, które można uznać za innowacyjne. Jedno z nich to tak zwane mieszkania wspierane dla osób niepełnosprawnych i starszych. Ten rodzaj pomocy realizowany jest od siedmiu lat.

– W skali kraju jesteśmy wiodącą organizacją, która ma najwięcej tego typu inicjatyw i najszerszą ofertę pomocy. Mówimy o około trzystu osobach przebywających w mieszkaniach wspieranych. W Domach pomocy Społecznej, Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych, czy schroniskach dla bezdomnych znajduje się z reguły wiele osób, które są ograniczone w swoim stylu życia i sposobie funkcjonowania, bo muszą się dopasować do rygorów panujących w danym miejscu. Wspomniane mieszkania wspierane mają charakter zindywidualizowany. W ostatnich latach, w całej Europie dostrzegamy trend deinstytucjonalizacji, czyli odejścia od instytucji i pomagania poprzez wielkie placówki. Dąży się do tego, aby forma wsparcia była dostosowana do potrzeb danej osoby – tłumaczy ks. Stanisław Słowik.

Mieszkania wspierane dają ich użytkownikom swobodę działania. – Dajemy możliwość samodzielnego funkcjonowania, w tym robienia posiłków, czy układania własnego harmonogramu dnia. W ciągu dobry proponujemy tym ludziom udział w terapii zajęciowej i inne formy spędzenia wolnego czasu. Na zapleczu pozostaje wsparcie medyczne, takie jak rehabilitacja i fizjoterapia – dodaje dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej.

Na Święta

Przed Wielkanocą nie zabrakło również przedświątecznej pomocy. Tysiąc trzysta paczek świątecznych przygotowała i przekazała ubogim Caritas Diecezji Kieleckiej. Siedemset paczek zostało wydanych w Kielcach, pozostała część w placówkach terenowych i parafiach. Z pomocy skorzystało także stu bezdomnych.

– To nieco mniej, niż w roku ubiegłym, ale przy obecnej sytuacji i tak jest nieźle – mówi ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej.

Paczki zostały przygotowane przy wsparciu Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych oraz produktów pozyskanych w ramach stałej współpracy m.in. z hurtowniami i dostawcami. Pomoc otrzymali głównie seniorzy, bezdomni, ale również ubogie rodziny.

Jeden procent

Każdy z nas może wspomóc Caritas Diecezji Kieleckiej w jej pracy na rzecz osób potrzebujących. Trwa okres składania PIT-ów, w których możemy wyrazić chęć przekazania jednego procenta podatku wybranej organizacji pozarządowej. Wsparcie przekazane Caritas z pewnością zostanie odpowiednio i mądrze wykorzystane. Szczegółowe dane:

Caritas Diecezji Kieleckiej

KRS 0000198087

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO