KOŚCIÓŁ
Matka Boża z Szensztatu. Pierwszy krąg apostolatu powstał w diecezji kieleckiej
Pierwszy w diecezji kieleckiej Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu powstał w parafii św. siostry Faustyny Kowalskiej w Szczukowicach. W ramach kręgu zaangażowane we wspólnotę rodziny goszczą u siebie specjalną kapliczkę i spotykają się na wspólnej Mszy Świętej.
Inspiracją dla powstania wspólnoty był Ruch Szensztacki, powstały wokół maryjnego sanktuarium i obrazu Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej.
Akt Założycielski
Przenieśmy się w czasie do 18 października 1914 roku. Wówczas w małej kapliczce w Szensztat ojciec Józef Kentenich wygłosił wykład skierowany do gimnazjalistów przygotowujących się do kapłaństwa w miejscowej szkole pallotyńskiej. Kapłan przedstawił bowiem młodym ludziom swoją ideę, pytając: „Czy nie byłoby to możliwe, aby ta mała kapliczka stała się dla nas Taborem, na którym objawiłaby się chwała Maryi?”. Wspomniana kaplica stała się centrum duchowym nowego ruchu. W międzyczasie wielu młodzieńców z gimnazjum szensztackiego trafiło na front I wojny światowej. Było to okazją do szerzenia idei ojca Kentenicha wśród żołnierzy. W całych Niemczech ruch zdobywał na popularności. Z kapliczką w Szensztat silnie związany jest również obraz, który został tam umieszczony 19 kwietnia 1915 roku i krótko po tym wydarzeniu nadano mu tytuł „Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej”. Z biegiem czasu powstawały nowe sanktuaria filialne, identyczne w architekturze i wystroju wnętrza jak pierwsze w Szensztat, zwane Prasanktuarium. Niestety, władze III Rzeszy zdelegalizowały wspólnotę, a jej założyciela umieściły w obozie w Dachau. W warunkach obozowych nie zaprzestał jednak głoszenia nauki, co zaowocowało niesieniem kultu przez byłych więźniów na cały świat. W 1975 roku został rozpoczęty jego proces beatyfikacyjny ojca Kentenicha.
Wielki ruch
Celem Ruchu Szensztackiego jest odnowa świata w Chrystusie przez Maryję Matkę Trzykroć Przedziwną. Osiemnastego dnia każdego miesiąca członkowie Apostolatu Matki Bożej Pielgrzymującej uczestniczą we wspólnej Eucharystii.
– Ruch Szensztacki skupia osoby, które kierują się w życiu tymi zasadami: praktyczną wiarą w Opatrzność Bożą i miłością do Matki Bożej. W Maryi szukają wzoru i pomocy do dojrzałego przeżywania swojej wiary i dawania o niej świadectwa w świecie. W tym ruchu jest miejsce dla każdego - dla duchownych i świeckich, dla mężczyzn i kobiet, dzieci i młodzieży. W naszym ruchu czcimy Maryję jako Matkę i Wychowawczynię – mówi Agnieszka Tatar-Paździerz, założycielka Apostolatu Pielgrzymującej Matki Bożej w parafii św. Faustyny w Szczukowicach.
Ruch szensztacki rozwinął się w 90 krajach świata na pięciu kontynentach. W powstało ponad 200 sanktuariów szensztackich. Jedną z inicjatyw Międzynarodowego Ruchu Szensztackiego jest wspomniany już Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej.
Apostolat w Szczukowicach
Ideą apostolatu jest przyjmowanie raz w miesiącu Kapliczki Matki Bożej Pielgrzymującej z wizerunkiem Maryi przez każdą rodzinę w kręgu. Wspólnota w Szczukowicach powstała 1 stycznia 2022 roku i jest pierwszą w naszej diecezji.
– Kiedy dowiedziałam się, że jest możliwość utworzenia kręgu, od razu przystąpiłam do działania. Znalazłam wymaganych dziesięć chętnych rodzin i poprosiłam o błogosławieństwo księdza proboszcza, który wyraził zgodę. Przyjmowanie Matki Bożej w swoim domu to zawsze wyjątkowy czas. Możemy przeżywać Jej bliskość, patrzeć na nią i prosić o wstawiennictwo. To dobra chwila, aby razem z rodziną zjednoczyć się na modlitwie – informuje Agnieszka Tatar-Paździerz.
Każdy z członków apostolatu gości u siebie Matkę Bożą przez 2-3 dni. W niedzielę, 20 marca w szczukowickiej parafii będzie gościć s. Damiana Czogała z Otwocka, która jest odpowiedzialna za nowo powstające kręgi rodzin.