KOŚCIÓŁ
Maryja z Fatimy gromadzi tysiące


Dziś (13 maja) rozpoczynają się w naszych kościołach nabożeństwa fatimskie, które gormadzą tysiące wiernych. Jak zrodziła się ta szczególna forma pobożności do Matki Bożej?
Nabożeństwa fatimskie, które rozbrzmiewają modlitwą różańcową i pieśniami maryjnymi w wielu polskich parafiach, mają swoje źródło w objawieniach Matki Bożej w Fatimie w 1917 roku. Trójce pastuszków Łucji dos Santos oraz rodzeństwu Hiacyncie i Franciszkowi Marto Maryja ukazywała się sześciokrotnie każdego miesiąca od 13 maja do 13 października. Wzywała do pokuty, nawrócenia i codziennego różańca, zapowiadając jednocześnie konsekwencje braku duchowej przemiany.
W Polsce nabożeństwa fatimskie zaczęły się szerzej rozwijać po 1981 roku, kiedy to 13 maja – w rocznicę pierwszego objawienia – dokonano zamachu na życie papieża Jana Pawła II. Sam Ojciec Święty mówił w homilii podczas beatyfikacji Dzieci Fatimskich 13 maja 2000 roku w Fatimie (Portugalia) - jedna ręka strzelała, inna prowadziła kulę - wskazując na cudowne ocalenie przez wstawiennictwo Matki Bożej. W 1984 roku poświęcił świat Niepokalanemu Sercu Maryi, a w 1991 roku pielgrzymował do Fatimy, mówiąc - Orędzie Fatimskie jest wezwaniem do nawrócenia, do nawrócenia wciąż aktualnego.
Po upadku komunizmu w 1989 roku kult Matki Bożej Fatimskiej rozwinął się intensywnie w wielu parafiach. Comiesięczne nabożeństwa 13. dnia miesiąca, od maja do października, weszły na stałe do kalendarza duszpasterskiego. Obejmują one uczestnictwo we Mszy Świętej, modlitwę różańcową, adorację i procesję z figurą Matki Bożej, często z udziałem dzieci przebranych za pastuszków, wspólnot maryjnych działających przy parafii czy strażaków.
Dziś przesłanie Fatimy nadal szczególnie inspiruje do modlitwy o pokój. A jak podkreślał św. Jan Paweł II - w orędziu Maryi zawiera się prawda i wezwanie bardziej aktualne, pilniejsze niż kiedykolwiek.








