KOŚCIÓŁ
Maronici na targach Sacroexpo. Piękne eksponaty i relikwie św. Szarbela
„Światło wschodu w sercu chaosu” – to tytuł wystawy, jaką prezentuje Kościół maronicki podczas trwających 25. Targów Sacroexpo. Zwiedzający oglądają stare księgi liturgiczne, piękne szaty i naczynia. Centralnym punktem są relikwie św. Szarbela.
Kościół maronicki to część Kościoła katolickiego obrządku wschodniego. Wspólnota trzyma łączność z Rzymem i wywodzi się z czasów apostolskich.
– Wyznajemy tę samą wiarę i wierzymy w jeden, święty i apostolski Kościół. Obecnie najwięcej wyznawców znajduje się w Libanie i Syrii. Istnieje także bardzo duża diaspora na całym świecie, w tym m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i Ameryce Łacińskiej. W Polsce mieszka około dwóch tysięcy maronitów pochodzących z Libanu – mówi Radiu eM Kielce diakon Fabio Loutfi, misjonarz maronicki. Maronici prowadzą w Polsce także specjalną fundację.
Jak dodaje, w Kościele maronickim nie mówi się o sakramentach, ale o tajemnicach. Liturgia odprawiana jest w językach powszechnych danego kraju.
– W różnych częściach zachowany jest jednak aramejski, czy ten, którego używał sam Pan Jezus – dodaje nasz rozmówca.
Wystawa „Światło wschodu w sercu chaosu” doskonale oddaje ducha maronitów. Przy pięknej muzyce liturgicznej oglądamy bogato zdobione ornaty i dalmatyki, ale również zabytkowe księgi i naczynia liturgiczne. W centrum stoją jednak relikwie św. Szarbela, duchowny maronicki i pustelnik.
– Sam relikwiarz zrobiony jest w kształcie cedru libańskiego. Święty Szarbel kochał Boga całym serce i chce nas do Niego prowadzić. Cieszymy się, że zwiedzający mogą zobaczyć tę relikwię – podkreśla kapłan.
Tegoroczne targi Sacroexpo potrwają do 12 czerwca.
https://emkielce.pl/kosciol/maronici-na-targach-sacroexpo-piekne-eksponaty-i-relikwie-sw-szarbela#sigProGalleria464c51797b