KOŚCIÓŁ
Kronika parafii Imielno trafi do czytelników
Codzienne życie mieszkańców ziemi jędrzejowskiej podczas pierwszej wojny światowej będzie przedstawiał drugi tom Serii Świętokrzyskiej „Dzienniki, wspomnienia, pamiętniki, listy”, który powstał w ramach projektu realizowanego przez kilka kieleckich instytucji. Publikacja będzie nosić tytuł „Wielka Wojna nad Nidą. Kronika parafii Imielno (1912–1917)”. Jej autorem jest ks. Adam Włosiński, ówczesny proboszcz tamtejszej parafii.
Książka powstała w ramach projektu realizowanego przez Archiwum Państwowe i Diecezjalne, Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Historii Kielc i Muzeum Narodowe, Bibliotekę i Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Kielcach.
Celem projektu jest edycja i wydawanie źródeł do dziejów regionu świętokrzyskiego. Jak podkreślają twórcy projektu tego typu dokumenty mają szczególne znaczenie w pracy naukowej oraz są atrakcyjnym materiałem do poszerzenia wiedzy dla przeciętnego czytelnika. Ponadto stanowią cenne źródło poznawcze związane z historią regionu i wpisują się w działania dotyczące budowania tożsamości lokalnej, tzw. „Małych Ojczyzn”.
- Kiedy wydawaliśmy pierwszy tom, to się zastanawialiśmy, czy nie będzie on ostatnim. Ale udało się wydrukować już drugi. Jest on jednym z nielicznych, autentycznych relacji o tym, co się działo na kielecczyźnie, a dokładnie na ziemi jędrzejowskiej. Ja czytałem to z ogromnym zainteresowaniem, bo w tych wydarzeniach uczestniczyła moja rodzina. Ksiądz proboszcz parafii Imielno, który wszystko opisał, pisze wszystko szalenie prawdziwie i ekspresyjnie. Te dzienniki, wspomnienia, pamiętniki i listy są niezwykle cennym źródłem dla naszych historyków regionalnych – podkreśla prof. Adam Massalski, pomysłodawca Serii Świętokrzyskiej i przewodniczący rady redakcyjnej.
- To niewątpliwie sukces, że udało się wydać drugi tom. Ten projekt wykracza poza region i ma charakter ogólnopolski, bo te dokumenty, które dotyczą ziemi świętokrzyskiej mają przełożenie na badania związane nie tylko z regionem. Wydaje mi się, że tu mamy też do czynienia z pewnego rodzaju fenomenem, bo udało się kilku ważnym instytucjom w Kielcach zebrać się, podjąć wyzwanie i wydać kolejne publikacje – dodaje dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach.
Tom, który wkrótce trafi w ręce czytelników stanowi kronikę autorstwa ks. Adama Włosińskiego, proboszcza parafii Imielno, spisaną w latach 1912–1917. Wspomnienia opracowali i poprzedzili wstępem dr hab. Jerzy Gapys i ks. dr Tomasz Gocel.
- Kronika parafialna jest źródłem specyficznym, bo jest pisana przez włodarza parafii i z reguły nie jest spisywana tylko po to, żeby była, ale ma służyć następcom. Została ona podzielona na dwie części: pierwsza pisana od przybycia księdza w 1912 roku do Imielna do grudnia 1914 roku i druga od grudnia 1914 roku do odejścia z parafii w 1917 roku. Język kroniki jest bardziej mówiony niż pisany i nie jest to język piękny, ale dobrze się go czyta. Jest to też język autentyczny, którym mówili ludzie z okolic Jędrzejowa. Kronika doskonale oddaje też atmosferę tamtego okresu – relacjonuje dr. hab. Jerzy Gapys.
Na kartach książki zawarte zostały losy Polaków niebędących aktywnymi uczestnikami walk o niepodległość Rzeczypospolitej. Praca przedstawia życie osób cywilnych zmuszonych do egzystencji w terenie przyfrontowym nad Nidą, a wraz z tym wszelkich zjawisk, które pojawiły się wśród społeczeństwa stojącego w obliczu głodu, chorób, śmierci i innych konsekwencji wynikających z bezpośrednich działań wojennych.
- Ta kronika była w większości pisana na bieżąco i myślę, że to jest jej wielki atut. Ks. Włosiński zapisywał nie tylko wielkie wydarzenia wojenne, ale też pisał, jaka była pogoda, kto go odwiedzał i jakie wykonywał czynności duszpasterskie - uzupełnia ks. dr Tomasz Gocel.
We wrześniu wydana zostanie kolejna publikacja „Listy rodziny Artwińskich” obejmująca okres od XIX wieku do lat 50. XX stulecia.
Promocja kroniki ks. Adama Włosińskiego „Wielka Wojna nad Nidą. Kronika parafii Imielno (1912-1917)” odbędzie się 15 lutego w sali konferencyjnej Kurii Diecezjalnej w Kielcach o godzinie 17.