KOŚCIÓŁ
Konferencja o niezłomnym pasterzu
We wtorek w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach odbyła się sesja poświęcona biskupowi Czesławowi Kaczmarkowi. Prelegenci opowiedzieli o bohaterskim biskupie z czasów II wojny światowej i dyktatury komunistycznej.
Podczas sesji obecny był biskup Jan Piotrowski, biskup kielecki. – Nazywamy go biskupem niezłomnym. Znał rzeczywistość Polski rozbiorowej. Los nie oszczędził mu cierpienia i trudu. Został biskupem kieleckim tuż przed wojną i niedługo potem stał się ofiarą niemieckiej okupacji razem z milionami Polaków i wieloma kapłanami. Myślę jednak, że jego głęboka wiara pomogła mu przetrwać i odpowiedzieć na skalę tych wyzwań poprzez wierność i cierpienie, kiedy jako jedyny polski biskup przebywał tak długo w więzieniu. Nie tyle on potrzebuje naszej pamięci, ale my potrzebujemy jego przykładu i wzoru – mówił biskup Jan Piotrowski.
Wprowadzenie do spotkania wygłosił ks. dr Paweł Tambor, wykładowca WSD w Kielcach. Następnie, swój wykład poprowadził ks. prof. Jan Śledzianowski, autor wspaniałej biografii biskupa Kaczmarka. Mówił o roli jaką odegrał biskup kielecki jako kapłan i pasterz diecezji. – Przybywając do Kielc 4 września 1938 roku zaraz pokazał, że jest pasterzem. Interesował się istotnymi problemami w Kielcach. Erygował dwie parafie w naszym mieście. Dokonał bardzo poważnych zmian w Seminarium Duchownym zalecanych przez Stolicę Apostolską. W pierwszym swoim liście pasterskim bardzo akcentował, że kapłan powinien dążyć do świętości i uświęcać wiernych, jak również to, że bezgranicznie chce się oddać diecezji kieleckiej, nawet gdyby trzeba było oddać życie. To co napisał na początku, dopełnił umierając 26 sierpnia 1963 roku – tłumaczył ksiądz profesor, który otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Kaczmarka. Przez 1,5 roku był również jego ceremoniarzem.
Prelekcję wygłosił także ks. dr Tomasz Gocel, dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Kielcach. Zatytułowana została „Biskup Czesław Kaczmarek, pasterz niezłomny, prześladowany i więziony”. – Powinniśmy o nim pamiętać, ponieważ był postacią wybitną. W czasie dyktatury komunistycznej bronił wartości, które do dzisiaj są najbardziej cenne w Kościele Katolickim. Te wartości to wartości chrześcijańskie. Biskup Kaczmarek był hierarchą, który zetknął się z nową formą ustroju i ideologią komunistyczną. Zakładała ona wyrugowanie Boga ze wszystkich przestrzeni życia społecznego. Na to biskup katolicki zgodzić się nie mógł. Przez całe swoje życie i pełnienie posługi pasterza w diecezji, czyli tego, który przeprowadza Kościół przez czas dyktatury komunistycznej, on był wierny tym zobowiązaniom, które złożył Panu Bogu i papieżowi – mówił przed sesją ks. Gocel.
Podczas sesji odbyło się również spotkanie z Rafałem Nowakiem i Sławomirem Mazurem, twórcami filmu o biskupie Kaczmarku pt. „Czesław Kaczmarek. Biskup niezłomny”. – Zawsze słyszałem o biskupie Kaczmarku, ale bardzo mało o nim wiedziałem. Kiedy przeczytałem książkę ks. prof. Śledzianowskiego na temat życia niezłomnego pasterza zastanowił mnie fakt braku filmu o tym wybitnym kapłanie. Okazało się, że Rafał Nowak również wpadł na taki pomysł. Pojawiła się możliwość zrobienia takiej produkcji razem z Ośrodkiem Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Zrobiliśmy więc coś co pozwoli odkryć tą postać – wyjaśniał Sławomir Mazur, współautor filmu.
Wydarzenie zakończyła Msza Święta w Kaplicy Seminaryjnej św. Kazimierza.
https://emkielce.pl/kosciol/konferencja-o-niezlomnym-pasterzu#sigProGalleriaa587c2498c