Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Konferencja na 850-lecie kieleckiej Bazyliki Katedralnej

piątek, 21 maja 2021 15:30 / Autor: Wojciech Dudkowski
Konferencja na 850-lecie kieleckiej Bazyliki Katedralnej
Konferencja na 850-lecie kieleckiej Bazyliki Katedralnej
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Z okazji 850-lecia kieleckiej katedry, w Wyższym Seminarium Duchownym odbyła się konferencja naukowa, dotycząca długiej historii tej świątyni. Efekty swoich prac, przedstawili badacze różnych dziedzin m. in. archeolodzy, historycy sztuki i muzykolodzy.

– Ta rocznica wskazuje wiele kierunków do rozważenia, zarówno w wymiarze historycznym, duszpasterskim, liturgicznym i kulturowym. Myślę, że to skromne wydarzenie ze wspaniałymi wykładowcami pozwala nam odkrywać to miejsce na wzgórzu kieleckim jako miejsce kultu, ale również miejsce sprawiające, że Kielce żyły sztuką i kulturą. Wiele pomysłów duszpasterskich sprawiało, że Lud Boży czuł się dowartościowany przez swoich kapłanów – powiedział biskup kielecki Jan Piotrowski

Jednym z aspektów, w jakim badano historię życia parafian z katedry były historyczne ogłoszenia parafialne:

– Ambona była dla wiernych głównym medium informacyjnym, nie tylko pod kątem życia religijnego, ale również społecznego. Przekazywane były najpotrzebniejsze informacje. Jest to cenne źródło historyczne, gdyż było pisane na bieżąco. Przyczyniła się też do tego II wojna światowa, kiedy ograniczono działalność polskiej prasy. Często to właśnie ambona  i ogłoszenia parafialne były miejscem przekazywania nakazów władz niemieckich, ogłaszania terminów oddawania kontyngentów agrotechnicznych, czy wyjazdów na przymusowe roboty do Niemiec. Wiele ogłoszeń miało także charakter pouczeń moralnych, na temat wychowania dzieci. We wrześniu 1939 roku została przeczytana informacja, że wojna nie znosi VII przykazania – mówił prof. Jerzy Gapys z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Losy duszpasterstwa Solidarności przy kieleckiej bazylice przypomniał dyrektor Archiwum Diecezjalnego, ks. Tomasz Gocel:

- Kielecka katedra była przestrzenią wolności i ochrony, gdzie działacze i sympatycy Solidarności mogli otwarcie wyrażać swoje poglądy. Przyjmowała tych ludzi, którzy  na ulicy byli bici, przeganiani i spychani. Wówczas działało także Duszpasterstwo Ludzi Pracy, które otaczało swoją opieką kieleckich robotników, rzemieślników i inne grupy społeczne. Organizowano msze święte, ale także wykłady  i prelekcje. Przy katedralnych krzyżach ludzie Solidarności zbierali się także na protesty, śpiewając pieśni solidarnościowe, skandując hasła i podnosząc dłonie w kształcie litery V – przypomniał.

Organizatorami  konferencji byli: Parafia Katedralna w Kielcach, Archiwum Diecezjalne, Instytut Historii UJK oraz Wyższe Seminarium duchowne. Patronatem honorowym objęli ją: Biskup Kielecki Jan Piotrowski, Rektor UJK prof. dr hab. Stanisław Głuszek oraz Rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. dr Paweł Tambor.

Modlitwy
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO