Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Kolędnicy Misyjni z Chmielnika odwiedzili Biskupa Kieleckiego

środa, 04 stycznia 2023 17:24 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Kolędnicy Misyjni z Chmielnika odwiedzili Biskupa Kieleckiego
Kolędnicy Misyjni z Chmielnika odwiedzili Biskupa Kieleckiego
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Od prawie 30 lat w okresie Bożego Narodzenia, w całej Polsce odbywa się misyjne kolędowanie. Dzieci wraz z opiekunami wędrują od domu do domu, by przekazać ludziom Dobrą Nowinę. W środę (4 stycznia) Kolędnicy Misyjni z Chmielnika odwiedzili ks. biskupa Jana Piotrowskiego.

Kolędowanie misyjne to inicjatywa Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Celem akcji jest przede wszystkim ewangelizacja i pomoc dzieciom na terenach misyjnych.

- Kolędnicy Misyjni to przede wszystkim duch solidarności w wierze z dziećmi z całego świata. Dzieci pomagają dzieciom. Co ważne nie chodzi tu tylko o pomoc materialną, ale także o modlitwę – powiedział ks. biskup Jan Piotrowski.

Jak zaznaczył, ta pomoc ma szczególny wymiar właśnie w okresie Bożego Narodzenia.

- Te Święta nas humanizują.  Pan Jezus nie otarł się o ludzką naturę, On ją przyjął. To pokazuje, że trzeba być człowiekiem, żeby dostrzec potrzeby innych. Ja bardzo dziękuję dzieciom z parafii z Chmielnika za dzisiejszą obecność i ich kolędowanie. Myślę, że warto trwać w tej tradycji, która jest też bardzo wychowawcza. Dziś żyjemy w pewnym komforcie i luksusie, może trudniej dostrzec nam potrzeby innych, bo często wydaje nam się, że wszyscy mają tak dobrze jak my. A jednak tych ludzkich trosk jest bardzo wiele. I choć nie rozwiążemy wszystkich problemów, to ta nauka solidarności, empatii i zrozumienia jest bardzo ważna- podkreślił biskup.

W grupie kolędników z Chmielnika już od pięciu lat jest między innymi Oliwia Bochenek. Dziewczynka przyznaje, że dla niej najważniejsza jest możliwość niesienia pomocy innym. – Chcemy pomagać i zachęcać do tego pomagania innych. Poprzez nasze kolędowanie pokazujemy, że są kraje i ludzie, w tym dzieci, które potrzebują pomocy. Nasza grupa angażuje się też w inne projekty realizowane na rzecz misji. Spotykamy się cały rok, modlimy się, poznajemy sytuację dzieci misyjnych i misjonarzy oraz staramy się organizować wiele akcji pomocowych – powiedziała.

W tym roku, do akcji dołączyła Alicja Ściana.  - Do udziału zachęciła mnie siostra Stefania, która mnie uczy w szkole. Bardzo się cieszę, że mogę pomagać innym. Mam nadzieję, że dzięki temu co robimy, na twarzach dzieci z odległych zakątków świata pojawi się uśmiech - powiedziała Alicja. 

W tym roku kolędnicy misyjni chcą pomóc potrzebującym z Papui - Nowej Gwinei. Jak czytamy na stronie missio.org.pl, sytuacja tamtejszych dzieci nie jest łatwa. Surowe warunki życia, wojny plemienne, brak lekarstw, środków higienicznych, elektryczności i bieżącej wody sprawiają, że całe rodziny głodują i nieustannie doświadczają przemocy.  

 – Nasza dzisiejsza obecność w diecezji kieleckiej sprawia, że Kielce i Papua – Nowa Gwinea są blisko siebie – powiedział ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

Dodajmy, że diecezja kielecka jest jedną z tych diecezji, która przekazuje najwięcej dóbr materialnych na rzecz Papieskich Dzieł Misyjnych.

- Od dłuższego czasu, wraz z przyjściem księdza biskupa Jana Piotrowskiego, diecezja kielecka wysunęła się na drugie miejsce w Polsce pod względem animacji, czyli różnych dzieł i projektów misyjnych. Te akcje to właśnie kolędowanie misyjne, czy inicjatywa pod nazwą „ Dzieci komunijne dzieciom misji”. Ogromne znaczenie ma też niedziela misyjna. W tym roku diecezja podczas tego wydarzenia zebrała i przekazała na rzecz misji blisko 300 tys. zł – wylicza dyrektor PDM w Polsce.

- Niezwykle ważne jest wparcie duchowe. Tu również ogromne podziękowania należą się właśnie diecezji kieleckiej. To właśnie tu odbywają się jedne z największych pielgrzymek Róż Żywego Różańca. Każdego roku podczas tych spotkań kilka tysięcy osób modli się za misje i misjonarzy. Jako Papieskie Dzieło Misyjne jesteśmy bardzo wdzięczni diecezji kieleckiej  za ten dar modlitwy – uzupełnił ks. Maciej Będziński.

W całej diecezji działa kilkadziesiąt grup misyjnych.

Aby zobaczyć zdjęcia z wydarzenia kliknij w link: https://www.emkielce.pl/galeria/kolednicy-misyjni-z-wizyta-u-biskupa 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO