Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Kieleccy biskupi modlili się za zmarłego papieża Benedykta XVI

środa, 04 stycznia 2023 19:34 / Autor: Wojciech Dudkowski
Kieleccy biskupi modlili się za zmarłego papieża Benedykta XVI
Kieleccy biskupi modlili się za zmarłego papieża Benedykta XVI
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

– Odpowiadając na prośbę świętej pamięci Ojca Świętego Benedykta XVI, zawartą w jego testamencie,  ogarniamy go naszą wdzięczną modlitwą i prosimy, aby Bóg otworzył mu bramy Nieba. –  powiedział Biskup Kielecki Jan Piotrowski przewodnicząc uroczystej Mszy  świętej w kieleckiej katedrze.

W intencji zmarłego papieża modlili się także biskupi pomocniczy Marian Florczyk i Andrzej Kaleta, księża pracujący w Wyższym Seminarium Duchownym, Kurii Diecezjalnej i duszpasterze parafii katedralnej.

Postać Josepha Ratzingera, późniejszego papieża Benedykta XVI przybliżył wiernym w homilii ksiądz profesor Paweł Tambor, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.

– Teolog, kardynał Joseph Ratzinger, a późniejszy  papież Benedykt XVI dobrze czuł się w cieniu, w podobieństwie do charakteru Jana Chrzciciela, który jest zaledwie drogowskazem, wskazującym Chrystusa, tylko świadkiem. Ale bycie świadkiem to wielka rzecz, rozpoczyna się od ewangelicznego pytania „Nauczycielu, gdzie mieszkasz?”

– Cały przykład życia teologia Ratzingera, zwłaszcza ostatnie lata, są inspirującą zachętą, by wzbudzać w sobie pragnienie głębokiego, prawdziwego życia duchowego, życia teologicznego. Teolog to nie tylko specjalista studiujący teologię, ale człowiek prawdziwie wierzący.

Profesor zauważył także, że papież Benedykt umiał łączyć pozytywny i negatywny nurt teologii

–  Uczył nas z niezwykłą konsekwencją, że oba podejścia – mówienie, jak i milczenie o Bogu, nawzajem się uzupełniają. Bóg się objawia, więc mogę o nim mówić, powiedzieć, że jest skałą, drogą, światłością i dobrocią, ale w pewnym  momencie dochodzę do kresu języka metafor i widzę, że Pan Bóg to wszystko przerasta – podkreślił kaznodzieja.

Posłuchaj całej homilii:

Następna Msza święta w intencji śp. papieża Benedykta XVI odprawiona zostanie w kieleckiej katedrze w dniu pogrzebu (czwartek 5 stycznia) o godzinie 6:30. Transmisja na antenie Radia eM Kielce.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO