Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Kieleccy biskupi modlili się za swoich zmarłych poprzedników

środa, 02 listopada 2022 19:39 / Autor: Wojciech Dudkowski
Kieleccy biskupi modlili się za swoich zmarłych poprzedników
Kieleccy biskupi modlili się za swoich zmarłych poprzedników
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

We Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych w kieleckiej bazylice katedralnej odbyła się msza święta w intencji zmarłych pasterzy naszej diecezji. Przewodniczył jej Biskup Kielecki Jan Piotrowski wraz z biskupami pomocniczymi Marianem Florczykiem i Andrzejem Kaletą. Po Eucharystii zeszli oni do krypt bazyliki katedralnej, gdzie pochowani są biskupi kieleccy.

Pasterz naszej diecezji w swojej homilii mówił o wierze w życie wieczne.

- W klimacie śmierci, która nie omija nikogo, warto za Ojcem Świętym Benedyktem XVI postawić sobie pytanie „Czy naprawdę chcemy żyć wiecznie?”. Wiele osób  odrzuca wiarę, gdyż życie wieczne nie wydaje im się rzeczą potrzebną i pożądaną. Nie chcą życia wiecznego, lecz obecnego – bogatego w posiadanie, rozrywkę i uciechy, a wiara w Zycie wieczne wydaje im się w tym przeszkadzać, jawi im się bardziej jako wyrok, niż Boży dar.

Biskup wyjaśnił także znaczenie Dnia Zadusznego.

- Żyjemy w świecie, który nas pochłania. Dobrze, że jest taki dzień, poświęcony wszystkim wiernym zmarłym, abyśmy pomyśleli też o naszej przyszłości. Święty Ambroży powiedział „Nie należy płakać nad śmiercią, gdyż prowadzi do ona zbawienia”. Nie jest łatwo to zrozumieć,  ale kiedy zaufamy Bogu wszystko będzie znacznie łatwiejsze.

Posłuchaj całej homilii:

Pod koniec Eucharystii biskupi wraz z asystą liturgiczną zeszli do krypt bazyliki katedralnej, gdzie modlili się za spoczywających tam zmarłych Pasterzy diecezji kieleckiej: Wojciecha Górskiego, Tomasza Kulińskiego, Augustyna Łosińskiego,  Czesława Kaczmarka, Jana Jaroszewicza i Kazimierza Ryczana oraz administratora diecezji Macieja Majerczaka. Krypta będzie otwarta dla wiernych do 4 listopada. Kapłani z parafii katedralnej proszą, aby nie pozostawiać zniczy na grobach biskupów.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO