KOŚCIÓŁ
[WIDEO, FOTO] Kielczanie uczcili swoją Patronkę Matkę Bożą Łaskawą
W uroczystość Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej, patronki miasta, w kieleckiej katedrze odbyła się odpustowa Msza święta. Przewodniczył jej pochodzący z naszej diecezji arcybiskup Tadeusz Wojda, metropolita gdański.
Zebranych w bazylice katedralnej przywitał biskup kielecki Jan Piotrowski:
- 30 lat temu, 3 czerwca 1991 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II w homilii w Masłowie wspomniał o koronacji od wieków czczonego obrazu Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej w tej katedrze, która miała miejsce, jak mówił papież, w 820 rocznicę jej konsekracji. Jednocześnie w tym dniu, z troską Dobrego Pasterza, macierzyńskim dłoniom Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej powierzył tę ziemię, jej mieszkańców i nasze miasto. Dziś po 30 latach od tamtych wydarzeń, jakże inna jest Polska i nasza diecezja, miasto Kielce i region świętokrzyski. Tylko Jezus, ku któremu prowadzi nas Maryja jest ten sam wczoraj, dziś i na zawsze. Niezmienna pozostaje też rada Maryi z Kany Galilejskiej „Uczyńcie wszystko, cokolwiek wam powie”.
W swojej homilii, arcybiskup Tadeusz Wojda nawiązał do czasów swojej młodości, kiedy związany był z diecezją kielecką:
- Ta świątynia jest mi bliska. W latach 70, kiedy uczęszczałem do liceum, mieszkałem niedaleko stąd i zachodziłem często do tej katedry, aby się karmić i wzmacniać duchowo. Jestem więc wdzięczny księdzu biskupowi Janowi za zaproszenie na tę uroczystość, która wpisuje się w piękną i długą historię tej świątyni katedralnej, liczącej sobie 850 lat. Możemy więc z perspektywy czasu powiedzieć, że ta świątynia jest żywym świadkiem wiary niezliczonych pokoleń wiernych, którzy gromadzili się na przestrzeni wieków, aby się modlić, słuchać Słowa Bożego, przyjmować Chrzest, budować swoją chrześcijańską tożsamość, dawać początek sakramentalnym związkom małżeńskim, a przede wszystkim doświadczać miłosiernej miłości Boga w sakramencie pojednania. A od XVII wieku, nad miejscową ludnością czuwa Matka Boża Łaskawa.
- Możecie być dumni z podtrzymywania tego kultu maryjnego. Ale to nie może być wyłącznie kult. On musi przemieniać nasze życie. Jeżeli Maryja jest pośród nas, to po to, żeby nam błogosławić, ale też po to, żeby nam przypominać, że nasze życie powinno się nieustannie zmieniać. Ten kult jest wymownym świadectwem, że potrzebujemy Matki Bożej Łaskawej, a ona oczekuje na nas. Potrzebujemy jej zwłaszcza teraz, kiedy doświadcza nas epidemia koronawirusa, ale może jeszcze bardziej epidemia rosnącej nienawiści, agresji i przemocy, wszelkich form niesprawiedliwości i zła. Tych sądów publicznych w mediach, tego publicznego skazywania niewinnych ludzi, ale też walki z Kościołem, wiarą i tym wszystkim, co zawsze stanowiło naszą polską i chrześcijańską tożsamość. Boleje nasze serce i cierpi, wydaje wołanie: Matko Boża Łaskawa, broń nas, wspieraj i wypraszaj moc, abyśmy dobrem i miłością potrafili przezwyciężyć wszelkie zło – zaznaczył arcybiskup.
Metropolita gdański mówił także o potrzebie wspólnotowej modlitwy i przykładu chrześcijańskiego życia:
- Właściwą postawę uczniów Chrystusa wskazuje nam dzisiejsze drugie czytanie. Jest nią jednomyślne trwanie na modlitwie. Uczeń Chrystusa nie może się nie modlić, uczeń Chrystusa nie może nie zwracać swojego serca ku Chrystusowi i ku Jego Matce. Musimy się modlić razem, bo wspólna modlitwa ma większą moc. Trwać jednomyślnie na modlitwie to nasze zadanie na dzisiejsze czasy. Z własnego doświadczenia wiemy, że taka jednomyślność jest na pewno trudna do osiągnięcia. Wszyscy wprawdzie otrzymaliśmy solidne chrześcijańskie wychowanie, wszyscy zostaliśmy zanurzeni w oczyszczający chrzest, wyznajemy jedną wiarę, a mimo tego nie znajdujemy wspólnego języka. Jesteśmy mocno poróżnieni. Dzieli nas egoizm, dopada relatywizm. Jak więc tę jednomyślność budować? Uczniowie też byli różni, a mimo to pozostawali w jednomyślności. Łączyła ich nadzwyczajna moc. Była nią żywa i autentyczna wiara w Jezusa Zmartwychwstałego, która karmiła się modlitwą, dzięki której odnajdywali moc do przezwyciężania własnych słabości, egoizmów i do przyjmowania woli Bożej - stwierdził.
Posłuchaj całej homilii:
Wierni parafii katedralnej wraz z proboszczem, ks. Adamem Kędzierskim wręczyli arcybiskupowi Tadeuszowi Wojdzie na pamiątkę udziału w odpuście reprint Antyfonarza Kieleckiego, Medal 850-lecia Katedry oraz kopię obrazu Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej.
Pod koniec Eucharystii odbyła się procesja z wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej wokół katedry, podczas której zawierzono miasto i diecezję pod jej opiekę.
Uroczystości transmitowane były w Radiu eM Kielce oraz na naszym portalu i w mediach społecznościowych
https://emkielce.pl/kosciol/kielczanie-uczcili-swoja-patronke-202105072231#sigProGalleria65c53711fe