Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Katedralne organy zabrzmią na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

środa, 22 września 2021 14:38 / Autor: Wojciech Dudkowski
Katedralne organy zabrzmią na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej
fot. Władysław Burzawa
Katedralne organy zabrzmią na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej
fot. Władysław Burzawa
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Kielecka katedra będzie miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Tegoroczny festiwal jest wyjątkowy, gdyż zaproszeni artyści zagrają na katedralnych organach po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”. Podczas koncertów wystąpią wybitni artyści, profesorowie uczelni muzycznych. Pierwszy z nich już w najbliższą niedzielę, 26 września, kolejne co tydzień aż do 24 października.

I Koncert 26.09.2021

Na pierwszym koncercie wystąpi wybitny organista młodego pokolenia, Ulrich Walther, pochodzący z Niemiec, laureat prestiżowych konkursów organowych w : Grazu, St. Albans i Erfurcie. Występował w ramach międzynarodowych festiwali organowych w Europie, Rosji oraz Ameryce Północnej. Jest profesorem na Uniwersytecie Muzycznym w Grazu w Austrii.

II Koncert 03.10.2021

Na kolejnym koncercie uslyszymy artystów pochodzących z Kielc lub będących nauczycielami i wykładowcami w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego oraz Diecezjalnym Studium Organistowskim w Kielcach, a będą to: Katarzyna Sroka, Renata Drozd, s. Hanna Szmigielska, Mariusz Bednarz, Grzegorz Kustra i Paweł Wróbel.

III Koncert 10.10.2021

Na trzecim koncercie wystąpi organista, dr hab. Michał Markuszewski, wykładowca na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, laureat międzynarodowych konkursów organowych. Wystąpił z ponad 600 recitalami w prestiżowych salach koncertowych oraz na kilkudziesięciu międzynarodowych festiwalach.

Z jego inicjatywy i pod jego nadzorem w latach 2004-2008 odrestaurowano zabytkowe organy (firmy Schlag und Söhne z 1900 roku) w kościele Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie, gdzie od 2004 roku pełni funkcję organisty.

IV Koncert 17.10.2021

Na kolejnym koncercie zagra prof. Ireneusz Wyrwa, który prowadzi klasę organów na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Zasiada w jury konkursów organowych, jest zapraszany z wykładami gościnnymi i referatami, publikuje teksty naukowe i popularnonaukowe, prowadzi seminaria i kursy wykonawcze, a także działa jako organizator życia muzycznego oraz rzeczoznawca  w zakresie historycznego i współczesnego budownictwa organowego. Razem  z profesorem Ireneuszem Wyrwą wystąpi trębacz prof. Tomasz Ślusarczyk, który  w Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie oraz w Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie prowadzi klasę trąbki naturalnej, jest także profesorem wizytującym w Ługańskiej Narodowej Akademii Sztuki w Kijowie.

V Koncert 24.10.2021

W koncercie finałowym wystąpi wybitny organista o światowej sławie, prof. Karol Gołębiowski, który jest laureatem międzynarodowych konkursów organowych  w Monachium, Norymberdze, Brugge, Speyer i w Rzymie, co pozwoliło mu zdobyć międzynarodową reputację i stało się początkiem aktywnej kariery solistycznej. Artysta koncertował w niemal wszystkich krajach europejskich, w USA i na Bliskim Wschodzie. Karol Gołębiowski dokonał licznych nagrań płytowych i archiwalnych dla wielu europejskich wydawców i rozgłośni, a jego bogata dyskografia zawiera ponad 60 tytułów, wśród których znajdują się m.in. wszystkie dzieła organowe J. S. Bacha. Mieszkający od 1981 roku w Brukseli artysta był w latach 1991-2008 współzałożycielem i dyrektorem artystycznym  Europejskiego Festiwalu Organowego.

Festiwal objął honorowym patronatem biskup kielecki Jan Piotrowski.

Festywal organowy

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO