KOŚCIÓŁ
Jubileusz chóru: „Co znaczy śpiewać z radością?”
Mieszkańcy Kielc już 90 lat dbają o artystyczną oprawę nabożeństw w najważniejszej w diecezji świątyni. Jubileusz obchodzi Chór Bazyliki Katedralnej im. św. Cecylii. Okrągła rocznica uczczona została Mszą świętą i koncertem muzyki poważnej.
Mszy świętej z okazji 90-lecia działalności Chóru Bazyliki Katedralnej im. św. Cecylii przewodniczył Biskup Diecezji Kieleckiej ks. Jan Piotrowski. - Przed wiekami św. Augustyn, biskup Hippony w Afryce północnej miał zwyczaj mówić: „Śpiewać pięknie Bogu, to śpiewać z radością. Co znaczy śpiewać z radością? Znaczy to, aby rozumieć, że nie można wyrazić słowami tego, co śpiewa się sercem”. Ta myśl świętego jest wprowadzeniem w piękną rocznicę 90-lecia działalności Chóru Katedralnego – mówił Biskup Kielecki ks. Jan Piotrowski w słowie wygłoszonym do wiernych zebranych w katedrze. W dalszej części ordynariusz podkreślał znaczenie śpiewu w życiu religijnym. - Nie ulega wątpliwości, że śpiew ma zadanie ewangelizacyjne, opowiada Ewangelię, dobrą nowinę. Opowiada ją śpiewem adwentowych pieśni i tak uroczych kolęd. Kiedy słowo stało się ciałem, śpiew towarzyszy liturgii Kościoła przez cały rok i przez wszystkie jego tajemnice: wcielenie, mękę i zmartwychwstanie, święta pańskie i maryjne, święta okolicznościowe i święta naszych patronów – wyliczał Biskup. - Jeszcze raz, za św. Augustynem możemy powtórzyć jego inną myśl: „Śpiewajcie głosem, śpiewajcie sercem, śpiewajcie ustami, śpiewajcie swoim życiem” - głosił Biskup Diecezji Kieleckiej ks. Jan Piotrowski.
Posłuchaj całości:
Po Mszy świętej rozpoczął się koncert Chóru Bazyliki Katedralnej im. św. Cecylii. W programie znalazły się takie utwory jak „Ave verum corpus” Mozarta, fragmenty mszy „Laetatus sum” Menschicka czy współczesna kompozycja pt. „Chrystus z nami” autorstwa Pawła Łukowca.
- Każda katedra powinna mieć chór. Chór jako taka zorganizowana wspólnota wiernych modli się w trochę inny sposób. Możemy wykonać nieco więcej muzyki poważnej, trudniejszej i przez to przybliżyć ludzi do Boga – mówił Mariusz Bednarz, organista w kieleckiej katedrze i dyrygent chóru.
W skład chóru wchodzą ludzie w różnym wieku. - Skład chóru jest bardzo zróżnicowany. Najmłodszy członek ma 12 lat a najstarszy około 70 – poinformował Mariusz Bednarz.
Tradycja zorganizowanego śpiewania kielczan sięga 1923 roku kiedy powstało Towarzystwo Miłośników Sztuki. Oficjalnie Chór Bazyliki Katedralnej powstał w listopadzie 1926 roku za pozwoleniem ówczesnego biskupa Augustyna Łosińskiego. Jego założycielem i pierwszym dyrygentem był profesor Józef Rosiński. Od tamtej pory, mimo wojny i niesprzyjających czasów komunizmu, chór bez przerw działa do dnia dzisiejszego.