KOŚCIÓŁ
Jak Niemcy i Sowieci niszczyli nasze kościoły? Muzeum szacuje straty


W okresie II wojny światowej w diecezji kieleckiej zostało całkowicie zniszczonych ponad dwadzieścia osiem kościołów i kaplic. Częściowemu zniszczeniu uległo z kolei blisko sto obiektów.
W ramach dwuletniego projektu „Straty w obiektach sakralnych diecezji kieleckiej w czasie II wojny światowej - zasoby Archiwum Diecezjalnego w Kielcach" Muzeum Wsi Kieleckiej bada wydarzenia sprzed lat.
– W 2021 roku przeprowadziliśmy obszerne kwerendy w archiwum diecezjalnym, państwowym oraz Instytucie Pamięci Narodowej. Wybraliśmy materiał, który został opracowany i skierowany do dalszych prac nad tym projektem. Zakłada on ukazanie strat kościołów i materii organicznej w kościołach, a także ukazanie, jak duże straty poniosły obiekty sakralne w okresie II wojny światowej – tłumaczy Ewa Kołomańska, kierownik Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.
Jak wynika z informacji pozyskanych przez badaczy, w okresie II wojny światowej całkowitemu zniszczeniu uległy na przykład kościoły w Szydłowie, Kargowie czy Ociesękach.
– Tych strat nie jesteśmy w stanie nadrobić, bo zabytkowa architektura i wyposażenie kościołów uległo całkowitemu zniszczeniu. Były one dokonywane zarówno przez wojska niemieckie, jak i przez wojska wkraczającej Armii Czerwonej. Niszczyli tabernakulum, ołtarze, przebierali się w szaty liturgiczne, palili księgi – opowiada Kołomańska.
W pracach nad projektem bierze również udział ks. dr Tomasz Gocel, dyrektor archiwum diecezjalnego w Kielcach. – Współpraca układa się nam bardzo dobrze. Myślę, że efekty będzie można zobaczyć już w przyszłym roku – informuje Kołomańska.
Zwieńczeniem projektu ma być stworzenie i opracowanie prezentacji multimedialnej, a także wystawy plenerowej wraz z katalogiem oraz wydanie publikacji.
– Chcemy pokazać, że źródła kościelne są bardzo ciekawym materiałem do badania historii. Nie tylko kościoła, ale też tej związanej ze społeczeństwem polskim – stwierdza nasza rozmówczyni.
Realizacja projektu opiewa na kwotę 40 tysięcy złotych z czego trzydzieści pochodzi z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.



![[FOTO+ WIDEO] Biskup Marian Florczyk: 20 lat temu odszedł największy autorytet świata](/media/k2/items/cache/41b15c846fef9e1e1b3938fc1e140fd5_L.jpg)



![[ZDJĘCIA] Masłów pamięta o Janie Pawle II](/media/k2/items/cache/11d90540748d92d7e6dd07dfc3df6519_L.jpg)
