Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Jak działa placówka Caritas w Wiśniówce?

środa, 18 stycznia 2023 12:46 / Autor: Łukasz Czerwiak
Jak działa placówka Caritas w Wiśniówce?
Fot. Wojciech Dudkowski
Jak działa placówka Caritas w Wiśniówce?
Fot. Wojciech Dudkowski
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Jednym z ośrodków kieleckiej Caritas jest Dzienne Centrum Opieki i Pielęgnacji w Wiśniówce, w gminie Zagnańsk. Z usług placówki korzystają osoby starsze i niepełnosprawne z Kielc oraz gminy Masłów i Zagnańsk.

Uroczyste otwarcie placówki miało miejsce w październiku 2019 roku. Z czasem Centrum było modernizowane. Powstały przy nim również mieszkania chronione.

– Od wielu lat angażujemy się we wsparcie osób z niepełnosprawnościami. Mamy kilkanaście placówek, które dowożą je na codzienne zajęcia. Ta w Wiśniówce działa wielowymiarowo – wyjaśnia ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas diecezji kieleckiej.

W ośrodku Caritas prowadzone są rehabilitacje i terapie. Zaś osoby chore mają zapewnioną opiekę i pielęgnację.

– Na pewno to, co bardzo przyciąga uwagę i cieszy się ogromnym zainteresowaniem to szeroki zakres usług rehabilitacyjnych. Mamy świetnie wyposażone gabinety. Z kolei z mieszkań wspieranych korzystają osoby częściowo samodzielne. Nasi pracownicy pomagają im m.in. w przygotowaniu gorących posiłków czy sprzątaniu pokoju. Ogromnym plusem naszego ośrodka jest to, że zawiera on poradnię podstawowej opieki zdrowotnej – dodaje ks. Słowik.

W Dziennym Centrum Opieki i Pielęgnacji z mieszkaniami chronionymi w Wiśniówce, w gminie Zagnańsk mieszka 60 osób. Codziennie punkt odwiedza średnio kolejne 20.

– Prawie codziennie dojeżdżam tutaj na zajęcia z kieleckiego osiedla świętokrzyskiego. Uczestniczę w rożnych zajęciach. Mamy gimnastykę oraz różnego typu zabiegi. Jesteśmy bardzo zadowoleni z opieki, którą tu mamy, ale także z tego, że możemy razem spędzać czas – mówi pani Janina.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO