Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej

poniedziałek, 29 sierpnia 2022 10:20 / Autor: Łukasz Czerwiak
II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej
Fot. Władysław Burzawa
II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej
Fot. Władysław Burzawa
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

4 września rozpocznie się II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w kieleckiej katedrze. Patronat honorowy nad „świętem muzyki organowej” objął Biskup Kielecki Jana Piotrowskiego.

Kulturalne wydarzenie ma na celu ukazanie piękna muzyki organowej oraz niezwykle ciekawe walory brzmieniowe katedralnych organów.

–  Jerzy Rosiński, wieloletni organista kieleckiej katedry, organizował w niej różne koncerty, dlatego postanowiliśmy wraz z księdzem Michałem Olejarczykiem kontynuować to dzieło. W zeszłym roku zakończył się remont katedralnych organów i obecnie jest to świetny, koncertowy instrument. Pozwolił on nam przekształcić wydarzenie z ogólnopolskiego w międzynarodowe. W tym roku mamy trzech zagranicznych organistów. Myślę, że ten festiwal zapowiada się bardzo ciekawie – mówi Paweł Wróbel, odpowiedzialny za opiekę artystyczną festiwalu.

W ramach cyklicznych, festiwalowych koncertów wystąpią wybitni artyści z kraju oraz zagranicy. Od 4 września do 9 października w kieleckiej bazylice katedralnej w każdą z sześciu kolejnych niedziel o godzinie 19 odbywać się będą muzyczne, duchowe uczty.

I Koncert: 04.09.2022 - wystąpi prof. Andrzej Chorosiński, wybitny organista, który był profesorem klas organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, USA, Kanadzie, Australii, Korei Południowej i Japonii.

II Koncert: 11.09.2022 - wystąpi Jakub Garbacz, organista pochodzący z Kielc, obecnie organista bazyliki archikatedralnej św. Stanisława Kostki i wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Uniwersytetu Opolskiego. Razem z Jakubem Garbaczem wystąpi flecistka Joanna Woszczyk Garbacz, która otrzymała liczne nagrody na konkursach ogólnopolskich.

III Koncert: 18.09.2022 - wystąpi prof. Roman Perucki, dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz wykładowca na Akademii Muzycznej w Gdańsku, a także pierwszy organista Archikatedry Oliwskiej, jest jurorem wielu międzynarodowych konkursów organowych, w swoim dorobku ma już ponad 2500 recitali organowych.

IV Koncert: 25.09.2022 - wystąpi czeski organista Karel Martinek, wykładowca w Konserwatorium w Ołomuńcu i Akademii Muzycznej im. Janáčka w Brnie. Koncertował w takich krajach, jak: Czechy, Francja, Niemcy, Belgia, Austria, Włochy, Finlandia, Szwecja, Polska, Słowacja, Holandia, Ukraina.

V Koncert: 02.10.2022 - zagra słowacki organista Stanislav Surin, który ukończył Konserwatorium w Bratysławie i Wiedniu, koncertował w wielu krajach Europy, w USA, Meksyku, Kanadzie, Japonii, Hong Kongu, Rosji, Uzbekistanie i Kazachstanie, nagrał kilkanaście płyt z muzyką organową.

VI Koncert: 09.10.2022 - wystąpi szwajcarski organista Jean Christophe Geiser, który w wieku zaledwie 28 lat został profesorem na Uniwersytecie Muzycznym w Lozannie, dał ponad tysiąc recitali w około 40 krajach Europy, Ameryki oraz Azji.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO