Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Habemus Papam. Jak święty Jan Paweł II obecny jest w Kielcach i regionie?

sobota, 16 października 2021 00:09 / Autor: Katarzyna Bernat
Habemus Papam. Jak święty Jan Paweł II obecny jest w Kielcach i regionie?
Habemus Papam. Jak święty Jan Paweł II obecny jest w Kielcach i regionie?
Katarzyna Bernat
Katarzyna Bernat

W sobotę, 16 października, mija 43. rocznica powołania kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Apostolską. Pontyfikat świętego Jana Pawła II zmienił Polskę, Europę i świat. Jego przesłaniem mogą być słowa: „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Przeżywając 43. rocznicę wyboru świętego Jana Pawła II na Stolicę Apostolską oraz 30. rocznicę wizyty Ojca Świętego w Kielcach, którą obchodziliśmy 3 czerwca, warto przypomnieć, co Papieżowi zawdzięczają Kielce i region świętokrzyski.

Kardynał Karol Wojtyła niejednokrotnie odwiedzał Kielce, które należą do Metropolii Krakowskiej. Wiedział o prześladowaniach komunistycznych, jakie dotknęły Biskupa Kieleckiego Czesława Kaczmarka oraz kapłanów diecezji kieleckiej.

Papież w Kielcach

W 1991 roku Polska była u progu budowania swojej państwowości po latach zniewolenia komunistycznego. Wtedy przypadła kolejna wizyta papieska. Na trasie pielgrzymki znalazły się także Kielce. Ojciec Święty swoje nauczanie oparł wtedy na Dekalogu, który wyznacza kierunek wolności człowieka i narodu. W Kielcach Ojciec Święty rozważał czwarte przykazanie: „Czcij Ojca swego i Matkę swą”. Uczestnicy tamtej Eucharystii w Masłowie pamiętają intensywną burzę i wiatr. Na tle tego wyjątkowego zjawiska atmosferycznego padły dobitne słowa dotyczące rodziny. Papież mówił, że nie można narażać polskiej rodziny na dalsze niszczenie. „Zbyt długo niszczono, trzeba intensywnie odbudowywać” – podkreślał. Słowa: „To jest moja Matka, ta Ojczyzna. To są moi bracia i siostry”, niemal wykrzyczał podkreślając jak ważna jest dla niego Polska i Polacy.

Po Mszy świętej w Masłowie Ojcu Świętemu została wręczona odznaka honorowego przewodnika po ziemi świętokrzyskiej. Dziękując przewodnikom za to wyróżnienie na zakończenie mszy świętej powiedział: „Otrzymałem dziś honorowy tytuł przewodnika po Górach Świętokrzyskich. (...) Góry Świętokrzyskie są dla mnie drogie dlatego, że są Ziemią Świętego Krzyża. Dobrze, że dostałem ten tytuł przewodnika, czym bowiem ma być Papież, jeżeli nie przewodnikiem po tajemnicy świętego krzyża? Tylko krzyż jest mocą Bożą i mądrością Bożą, jak powiedział święty Paweł. Więc dziękuję, będę się starał dalej być we wszystkim pokornym sługą tej tajemnicy”.

Podczas wizyty w 1991 roku Jan Paweł II zakończył w Kielcach synod diecezjalny. Natomiast na placu przy katedrze, który dziś nosi jego imię, spotkał się z przedstawicielami osób konsekrowanych. Po Eucharystii w Masłowie odwiedził jeszcze Pałac Biskupów Krakowskich, gdzie obejrzał między innymi wystawę filatelistyczną.

Honorowy Obywatel

Kilkanaście lat później w 2003 roku kieleccy radni jednogłośnie przyznali Ojcu Świętemu tytuł Honorowego Obywatela Kielc. Przyjęcie tego tytułu przez świętego Jana Pawła II jest wielkim wyróżnieniem dla Kielc. Odtąd Kielce znalazły się w zaszczytnym gronie miast papieskich. Tytuł został uroczyście wręczony 19 listopada 2003 roku podczas audiencji generalnej w Watykanie. – Przywieźliśmy uchwałę, symboliczne klucze do miasta, medal pamiątkowy wybity specjalnie na tę okazję oraz medal od kombatantów – wspominała Halina Olendzka, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Kielc w latach 2002 – 2005. Przedstawiciele Rady Miasta wręczyli ową uchwałę oraz klucze do miasta. W wywiadzie, który ukazał się w książce „Kielce – Miasto Papieskie” Halina Olendzka powiedziała: „Miasto dynamicznie się zmienia. Jednak głęboko wierzę, że to wszystko było i jest możliwe, bo symboliczne klucze do Kielc trzyma w ręku nasz Święty Patron, i że On się tym miastem opiekuje i będzie opiekował zawsze”.

Przez 27 lat pontyfikatu Jana Pawła II wielu kielczan miało okazję uczestniczyć w audiencjach i osobistych spotkaniach z Ojcem Świętym. Wszyscy wspominają, że był człowiekiem niezwykle ciepłym, serdecznym i życzliwym. We wspomnianej książce ks. prof. Władysław Sowa, w latach 2006 – 2012 rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, wspomina wspólne kolędowanie z Papieżem, kiedy studiował w Rzymie. Dziś modli się za wstawiennictwem świętego: - Modlę się i osobiście uczyniłem Ojca Świętego patronem kieleckiego seminarium. Jemu polecam sprawy ludzi: profesorów, alumnów oraz obecne i przyszłe powołania kapłańskie – mówił ks. prof. Sowa we wspomnianej publikacji.      

Święty Jan Paweł II obecny w Kielcach

Dziś materialnymi znakami obecności w Kielcach świętego Jana Pawła II jest pomnik, ulica i plac jego imienia. W Bazylice Katedralnej jest kaplica, obraz oraz relikwie świętego podarowane przez kardynała Stanisława Dziwisza.

Przy ulicy Wesołej w 2014 roku uroczyście poświęcono kościół akademicki świętego Jana Pawła II. Dziś gromadzą się tam różne wspólnoty z Kielc i diecezji. Święty Jan Paweł II jest patronem rodzin. W kościele co niedziela o godz. 10.30 sprawowana jest msza święta dla rodzin i w intencji rodzin. Uczęszcza na nią coraz więcej małżeństw z małymi dziećmi. Podczas spotkań różnych grup modlitewnych i dyskusyjnych nauczanie świętego Jana Pawła II jest ciągle obecne. Kielczanie chętnie do niego wracają.

                       

Modlitwy
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO