Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

"Gaudeamus igitur" w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach

wtorek, 11 października 2016 14:07 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

"Gaudeamus igitur" zabrzmiało w murach Wyższego Seminarium  Duchownego.  Najstarsza w Kielcach uczelnia zainaugurowała nowy rok akademicki.  Od października do grona studentów dołączyło 11 alumnów.  

W tym roku akademickim w aulach Wyższego Seminarium w Kielcach zasiadać będzie łącznie 70 studentów, jedenastu z nich to alumni pierwszego roku. Podczas inauguracji rektor uczelni - ks. dr Paweł Tambor mówił o wyzwaniach jakie czekają studentów oraz pracowników akademickich w najbliższym czasie. Zaznaczył, że seminarium jest miejscem, które ma ubogacać.  – Chodzi przede wszystkim o ubogacenie duchowe. Do tego przyczynią się modlitwa, rekolekcje, comiesięczne Dni Skupienia, codzienna Eucharystia i rozważanie Słowa Bożego.  Bardzo ważny jest także wymiar intelektualny. Dzisiejszy świat jest wymagający i potrzebuje kapłanów wykształconych i kompetentnych – wymieniał.

O wyzwaniach mówił także ks. biskup Jan Piotrowski. – Rozpoczynamy ten rok pod wezwaniem ewangelicznym: „Ja jestem drogą, prawdą i życiem”. Ta wartość i prawda, która jest w Jezusie ma być też drogą wszystkich studentów. Życzę, aby wszyscy umieli odczytywać to swoje powołanie zarówno w wymiarze wiary, jak i rozumu, bo te dwie władze czynią nas prawdziwymi ludźmi i partnerami Pana Boga – powiedział biskup.

Sami alumni podkreślają, że studia seminaryjne to czas intensywnej pracy, nie tylko tej związanej z nauką ale przede wszystkim z formacją duchową.

- Odkryliśmy w sobie powołanie, dlatego tu jesteśmy. Wiemy jednak, że potrzebny jest czas, by nabrać w tym wszystkim pewności. Te sześć lat tutaj daje nam taką możliwość – powiedział Marcel Musiał, alumn pierwszego roku. – To właśnie tu chcemy pogłębiać i kształtować nasze powołanie – dopowiedział. Podobnie twierdzi Dominik Banyś. - To miejsce ma nas przygotować do służby Bogu i bliźniemu – przyznał.

 

Studenci kieleckiego seminarium są jednocześnie słuchaczami Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Nauka kończy się po sześciu latach egzaminem magisterskim i uzyskaniem dyplomu magistra teologii. Egzaminy te alumni zdają na  Katolickim Uniwersytecie Lubelskim imienia Jana Pawła II.  Na szóstym, czyli ostatnim roku jest obecnie sześciu alumnów. 

Tag:
Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO