Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

[FOTO] Ulicami przeszła miejska Droga Krzyżowa

wtorek, 04 kwietnia 2023 20:38 / Autor: Łukasz Czerwiak
[FOTO] Ulicami przeszła miejska Droga Krzyżowa
[FOTO] Ulicami przeszła miejska Droga Krzyżowa
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Tradycyjnie jak co roku, w Wielkim Tygodniu ulicami Kielc przeszli wierni odprawiający Drogę Krzyżową. Nabożeństwo rozpoczęło się przy kościele św. Wojciecha, a zakończyło przy kieleckiej katedrze na placu św. Jana Pawła II.

Wierni wyruszając sprzed najstarszej świątyni w stolicy województwa świętokrzyskiego przeszli ulicami Kaczyńskiego, Warszawską i dotarli na Rynek, a z niego udali się Leśną, Kapitulną na plac Najświętszej Maryi Panny, aż po plac papieża Polaka. Rozważania oparte były na przemyśleniach patrona ostatniego punktu wędrówki. Jak przyznał ksiądz Stanisław Sadowski, organizator spotkania modlitewnego, Jan Paweł II nadal inspiruje młodych ludzi.

– W oparciu o teksty papieża Polaka poszukiwaliśmy sensu cierpienia. Znaleźliśmy bardzo wiele pięknych myśli. Wielu jednak przyznaje, że najpiękniejszą encykliką napisaną przez niego były ostatnie lata jego ziemskiego życia. W jedności z Jezusem przeżywał cierpienie, które sprawiała mu choroba. To potwierdza autentyczność tych słów, które nam zostawił, które dziś w drodze usłyszeliśmy – tłumaczył duszpasterz młodzieży.

Rozważania przygotowali i przeczytali studenci. Każde z nich poprzedzał cytat słów św. Jana Pawła II. Przy stacji pierwszej „Jezus na śmierć skazany” można było usłyszeć: „Bez wątpienia choroba i cierpienie są próbą dla ludzkiego umysłu. Jednakże w świecie Krzyża Jezusa Chrystusa stają się doświadczeniem sprzyjającym wzrastaniu w wierze”.

– Skazanie Jezusa na śmierć to wyrok wydany na sprawiedliwego. Wypełnianie Bożych przykazań nie chroni przed cierpieniem. Przychodzi ono bez zapowiedzi. W obliczu choroby, która często odizolowuje od najbliższych możemy się buntować albo przyjąć ją z wiarą – komentowała studentka.

Tradycją już jest i tak też było w tym roku, że krzyż między rozważaniami nieśli przedstawiciele różnych grup społecznych m.in. kapłanów, sióstr zakonnych, rodzin, uczniów i studentów oraz samorządowców.

– Cieszę się, że utworzyła się taka wspólnota, która jest najlepszym miejscem do spotkania z Jezusem. Kościół jest przede wszystkim pielgrzymujący, przez co szuka siły i nadziei w swoim Panu. Droga Krzyżowa to nie tylko cierpienie, lecz odkrywanie zwycięstwa Jezusa – zaznaczył biskup Jan Piotrowski.

Udział w nabożeństwie zorganizowanym przez Duszpasterstwo Akademickie wzięli także biskupi: Marian Florczyk oraz Andrzej Kaleta, którzy towarzyszyli setkom wiernych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO