Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KOŚCIÓŁ

[FOTO] Obraz Matki Bożej Daleszyckiej ukoronowany

sobota, 17 lipca 2021 14:50 / Autor: Michał Łosiak
[FOTO] Obraz Matki Bożej Daleszyckiej ukoronowany
[FOTO] Obraz Matki Bożej Daleszyckiej ukoronowany
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Tłum wiernych, piękna procesja I uroczysta Msza Święta z udziałem kardynała Stanisława Dziwisza – tak wyglądała koronacja obrazu Matki Bożej Daleszyckiej. Akt miał miejsce na Rynku w Daleszycach.

Uroczystości rozpoczęła procesja z obrazem Maryi, która wyruszyła z kościoła parafialnego pw. Świętego Michała Archanioła na daleszycki Rynek. Tam została odprawiona Msza Święta. Przewodniczył jej kardynał Stanisław Dziwisz. Zgromadzonych wiernych przywitał Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

– Maryja jest niestrudzonym pielgrzymem. Pozdrawiam was serdecznie i zapraszam do przeżycia tej Najświętszej Ofiary z wrażliwością Maryi – mówił Pasterz naszej diecezji.

Słowo do wiernych skierował wieloletni sekretarz św. Jana Pawła II – kardynał Stanisław Dziwisz.

– Gromadzimy się dziś tłumnie, by wsłuchiwać się w słowa życia wiecznego naszego Pana i Zbawiciela, by przyjąć do naszych serc bezcenny dar Jego Ciała i Krwi oraz by w sposób szczególny uczcić Jego Matkę – Najświętszą Maryję Pannę. Ona tutaj, na tej ziemi od ośmiu wieków towarzyszy uczniom i uczennicą Swojego Boskiego Syna, tworzącym wspólnotę parafialną i wpatrującym się od kilku wieków w jej łaskami słynący obraz – tłumaczył w swojej homilii.

Posłuchaj całej homilii:

W trakcie Eucharystii kardynał Stanisław Dziwisz wraz z biskupem Janem Piotrowskim nałożyli złote korony na obraz Matki Bożej Daleszyckiej. Sekretarz Ojca Świętego ofiarował wotum – szkaplerz noszony przez św. Jana Pawła II. Biskup Kielecki zawierzył także Maryi całą naszą diecezję.

Było to jedno z największych wydarzeń w historii Daleszyc.

– Ta uroczystość jest zwieńczeniem ośmiuset lat naszej parafii. Wszystko to co się działo przez te lata i wszystkie historie ludzkie składają się na dzisiejszą koronację. Myślę, że przez ten czas i Maryja, i Jezus przygotowywali nas do tego wydarzenia, byśmy jako wierni mogli służyć Matce Bożej i Jej Synowi – mówił w rozmowie z Radiem eM Kielce ks. Tadeusz Cudzik, proboszcz parafii.

– Bardzo się cieszymy z tego wielkiego dnia. Chcemy Panu Bogu serdecznie za tę uroczystość podziękować – wyjaśniała pani Zuzanna, parafianka z Daleszyc. – Ten obraz ma dla nas ogromne znaczenie. Wszyscy modlimy się przy nim i jesteśmy szczęśliwi, że doczekaliśmy koronacji – dodała pani Barbara.

Obraz Marki Bożej Daleszyckiej pochodzi z XVI wieku. Nie wiadomo kto jest jego autorem.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO