Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

[GALERIA] Nowy ośrodek Caritas dla starszych i niepełnosprawnych

czwartek, 03 października 2019 10:22 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Osoby starsze i niepełnosprawne z Kielc oraz gminy Masłów i Zagnańsk będą mogły skorzystać z usług nowopowstałego Dziennego Centrum Opieki i Pielęgnacji w Wiśniówce. Ośrodek to inicjatywa Caritas Diecezji Kieleckiej.

Placówka ma realizować dwa zadania. Około 30 osób skorzysta z pobytu dziennego, rehabilitacji i terapii zajęciowej w samym budynku. Ośrodek realizować będzie również długoterminową opiekę i pielęgnacje osób przewlekle chorych w ich miejscu zamieszkania. – Mam nadzieję, że w przyszłym roku uruchomimy dodatkowe 13 mieszkań dla chorych niewymagających całodobowej opieki – tłumaczył ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej.

Nową placówkę poświęcił dziś biskup kielecki Jan Piotrowski. – W świecie, który lansuje młodość, sukces i zwycięstwo, nie można pominąć osób chorych, cierpiących i potrzebujących w myśl ewangelicznej prawdy, wyrażonej przez Pana Jezusa: „Biednych zawsze będziecie mieć u siebie”. Nie chodzi jedynie o biedę materialną, ale potrzeba również troski duchowej i odpowiedniego standardu życia osób chorych, aby czuli się oni dobrze, jak w domu. Tam gdzie jest dom, jest ciepło, miłość i nadzieja – mówił pasterz naszej diecezji.

Senator Krzysztof Słoń uważa, że tego typu ośrodek będzie spełnia ważną rolę na mapie naszego województwa. – To nowoczesny obiekt na miarę XXI wieku zapewniający kompleksową opiekę i wsparcie. To znak czasu, biorąc pod uwagę zmiany demograficzne. Żyjemy coraz dłużej i potrzebujemy takich miejsc, jak to w Wiśniówce – zauważył. Z kolei wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik przypomniała, że obiekt powstał ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego, z którego wsparcia korzysta diecezjalna Caritas.

Z usług ośrodka korzystają już pierwsze osoby  – Mamy wspaniałe kierownictwo i fizjoterapeutów, którzy dbają o rozwój fizyczny i liczne zajęcia. To nowy budynek z dużą przestrzenią wokół – mówił Edmund Pakuła, który wraz z żoną Barbarą dotychczas przychodzili do placówki przy ulicy Urzędniczej w Kielcach.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO