Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

[FOTO] Ekologia jest dla nich ważna. Caritas odpowiada na wezwanie papieża Franciszka

piątek, 18 września 2020 14:35 / Autor: Beata Kwieczko
[FOTO] Ekologia jest dla nich ważna. Caritas odpowiada na wezwanie papieża Franciszka
[FOTO] Ekologia jest dla nich ważna. Caritas odpowiada na wezwanie papieża Franciszka
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

O ekologii rozmawiali uczestnicy warsztatów "Troska jest Boska", które odbyły się w piątek (18 września) w Centrum Integracji Społecznej w Kielcach. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele grup inicjatywnych i parafialnych zespołów Caritas.

Jak informuje Dominika Chylewska, która zajmuje się komunikacją w projekcie Caritas Laudato si, warsztaty "Troska jest Boska", tak jak cały projekt Laudato si, są odpowiedzią na wezwanie papieża Franciszka, jakie zawarł w Encyklice pod tym samym tytułem.

– W projekcie próbujemy uruchomić lokalne inicjatywy, w których ludzie przedstawiają ciekawe pomysły i chcą zrobić coś dobrego w swoim mieście, szkole lub parafii. Na swoje działania mogą otrzymać granty – mówi Dominika Chylewska

W warsztatach wzięło udział kilkanaście pań z grup inicjatywnych i parafialnych zespołów Caritas diecezji kieleckiej. Spotkanie rozpoczęło się Mszą świętą i integracją, a następnie uczestnicy wysłuchali konferencji brata Cordiana Szwarca i Kaspra Jakubowskiego z Fundacji Dzieci w Naturę. O regulaminie konkursu, w którym można otrzymać granty na działania ekologiczne opowiedziała Kamila Piotrowicz, animator diecezjalny w diecezji kieleckiej Caritas Laudato si.

– Dzisiaj bardzo często dużo się o tym mówi i czyta, ale obserwujemy, że później w życiu codziennym każdy ma problem, żeby przełożyć swoje działania z teorii na praktykę. Mówimy, że ekologia to powrót do przeszłości i prostoty życia – tłumaczy Dominika Chylewska.

– Do konkursu można zgłaszać działania edukacyjne, spotkania, warsztaty, które będą podnosiły nasza wiedzę, jak również inwestycje, np. montowanie zbiorników na deszczówkę – dodaje Kamila Piotrowicz.

Jedną z uczestniczek warsztatów była Bogumiła Marzec z parafialnego zespołu Caritas przy parafii Świętego Krzyża w Kielcach.

– Chciałam posłuchać co inni myślą na temat ekologii, bo sama staram się dbać o środowisku w domu i wokół niego. Wiele osób robi coś dobrego i można brać z nich przykłady – mówi Bogumiła Marzec.

W konkursie o granty na działania ekologiczne chce wziąć udział Alicja Jamurska-Kurek z Piasecznej Górki. – Przyjechała na warsztaty, bo w mojej miejscowości jest przestrzeń publiczna, którą chcielibyśmy zagospodarować w sposób ekologiczny. Myślimy o ogrodach deszczowych i drzewach, które mają mocny system korzeniowy – relacjonuje.

Osoby zainteresowane ekologią mogły odwiedzić wystawę ambasady mobilnej Laudato si, która znajdowała się na placu Najświętszej Marii Panny. Rozmawiali o wodzie, klimacie, powietrzu, bioróżnorodności, recyklingu, żywności, ekonomii dobra wspólnego oraz encyklice Laudato si.

Już teraz realizatorzy projektu zapraszają na Niedzielę Świętego Franciszka, która odbędzie się 4 października w klasztorze ojców Franciszkanów w Chęcinach. Rozpocznie się ona Mszą Świętą o godzinie 9.30. W programie wydarzenia znajdą się prelekcje, zabawy i konkursy ekologiczne z nagrodami.

Modlitwy
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO