KOŚCIÓŁ
[FOTO] Diecezja kielecka na misjach. W WSD odbyła się sesja misjologiczna
Pięć prelekcji wygłosili kieleccy duchowni podczas specjalnej sesji misjologicznej, która odbyła się w auli im. księdza Biskupa Czesława Kaczmarka w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Wydarzenie zostało zaplanowane w ramach obchodów Nadzwyczajnego Tygodnia Misyjnego. Nie zabrakło też świadectw księży i świeckich z naszej diecezji, którzy pracowali na misjach.
Podczas spotkania poruszone zostały zagadnienia dotyczące diecezji kieleckiej. Sesję rozpoczął wykład biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego o działalności misyjnej pt. "Aktualność Misyjnego powołania w Kościele".
- Nadzwyczajny miesiąc październik, jaki ogłosił Ojciec Święty w całym Kościele powszechnym, skłania nas przede wszystkim do duchowej współpracy, do modlitwy, do myśli o misjonarzach, do refleksji teologicznej i duszpasterskiej, co my jako ochrzczeni możemy zrobić dla misji. Osobiście, kiedy coś dzieje się dla misji, to sam w tym uczestniczę, ponieważ jako młody kapłan 34 lata temu wyjechałem do ówczesnej Ludowej Republiki Konga, by tam w nowej diecezji podjąć pracę duszpasterską. Dziś przeczytałem takie ciekawe zdanie, że obecność Kościoła na misjach to nie jest rodzaj jakiegoś super MOPS-u, który pomaga, bo w myśl dobrej teologii misji to jest głoszenie Chrystusa - mówi biskup Jan Piotrowski.
W programie sesji znalazł się również wykład księdza Jana Jagiełki "Sługa Boży ks. Infułat Wojciech Piwowarczyk - kapłan o misyjnym sercu", prelekcja biskupa Andrzeja Kalety o posoborowym kształcie misji, podsumowanie pięciu ostatnich lat działania Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej, które przedstawił ks. Łukasz Zygmunt oraz wykład diakona Wojciecha Rutczyńskiego o najstarszym w Polsce Ognisku Misyjnym w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.
- Obecnie na misjach pracuje 9 misjonarzy, którzy posługują w Peru, w Brazylii, na Jamajce, Wybrzeżu Kości Słoniowej i w krajach byłego Związku Radzieckiego. Posługuje też około 30 osób posłanych przez biskupa kieleckiego i innych przełożonych innych wspólnot zakonnych. Są to siostry zakonne i osoby świeckie. W ciągu pięciu lat udało nam się zrealizować ponad 150 projektów, w tym medycznych, edukacyjnych, dotyczących rozbudowy infrastruktury, wybudowaliśmy wiele kaplic i obiektów sakralnych, ale też medycznych, gdzie leczą nasi misjonarze i misjonarki. Chociaż nasza diecezja nie jest zbyt zamożna, jest bardzo ofiarna na rzecz misji - informuje ks. Łukasz Zygmunt, dyrektor Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej.
Ks. biskup Andrzej Kaleta wygłosił prelekcję zatytułowaną "Recepcja Dzieła Misyjnego w Kościele kieleckim w okresie posoborowym", która została podzielona na dwie części. - Chcę ten temat trochę poszerzyć i opowiedzieć, jak wcześniej wyglądało to dzieło w okresie międzywojennym w Polsce. Przy tej okazji chcę zwrócić uwagę na naszego błogosławionego ks. Pawłowskiego, który był wicedyrektorem Seminarium i krzewił dzieło misyjne. W drugiej części konferencji pragnę zwrócić uwagę na to, co działo sie po Soborze Watykańskim II, czyli na realizowanie pewnych wytycznych i zamierzeń postanowień Soboru tu w Kielcach, które dotyczyły głównie krzewienia idei misyjnej - powiedział biskup Kaleta.
W programie sesji znalazły się również świadectwa księży misjonarzy diecezji kieleckiej oraz osób świeckich, które pracowały na misjach.
Przypomnijmy, że papież Franciszek ogłosił październik Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym. Jego mottem są słowa "Ochrzczeni i posłani: Kościół Chrystusa z misją w świecie".
https://emkielce.pl/kosciol/foto-diecezja-kielecka-na-misjach-w-wsd-odbyla-sie-sesja-misjologiczna#sigProGalleriaa7fa23efcc