Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

[FOTO] Biskup Jan Piotrowski wyświęcił trzech diakonów

sobota, 11 maja 2024 12:48 / Autor: Łukasz Czerwiak
[FOTO] Biskup Jan Piotrowski wyświęcił trzech diakonów
[FOTO] Biskup Jan Piotrowski wyświęcił trzech diakonów
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Jak co roku, w drugą sobotę maja, w diecezji kieleckiej odbyły się święcenia diakonatu. Trzem kandydatom udzielił ich biskup Jan Piotrowski.

Eucharystię w bazylice katedralnej koncelebrowali biskupi Marian Florczyk i Andrzej Kaleta, rektor oraz wykładowcy Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, kapłani posługujący w parafiach, z których pochodzą nowowyświęceni, a także licznie zgromadzeni księża.

– Chciałbym przypomnieć nauczenie Soboru Watykańskiego II, które przypomina, że diakon pełni funkcję współpracownika biskupa. Są nimi ci, których Chrystus wybrał do służenia wszystkim. Dlatego też Bóg, Odwieczna Miłość, obdarza was wszelkimi potrzebnymi darami i chce, abyście w Kościele korzystali z charyzmatów. Z kolei normą waszego życia ma być zachęta, jaką znajdujemy w Liście św. Pawła do Efezjan, abyście zawsze i wszędzie postępowali w sposób godny powołania, do jakiego zostaliście wezwani. W tej posłudze niech towarzyszy wam łaska dojrzałem wiary – powiedział Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Posłuchaj całej homilii:

W trakcie liturgii odśpiewano Litanię do Wszystkich Świętych, podczas której kandydaci położyli się krzyżem, na znak głębokiej modlitwy. Następnie biskup włożył na nich ręce przekazując im moc Ducha Świętego. Diakoni nałożyli właściwą dla nich szatę liturgiczną – dalmatykę, a także otrzymali księgę Ewangelii oraz uścisk pokoju od biskupa Piotrowskiego.

Diakonami zostali alumni V roku: Paweł Cieplewicz z parafii św. Bartłomieja w Szczekocinach, Mikołaj Marzęcki z parafii św. Wojciecha w Kościelcu oraz Mateusz Smolarczyk z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łopusznie.

– Czuję przede wszystkim wielki pokój w sercu i radość. To jest moment, na który czekałem. Pan Bóg przez te pięć lat dawał mi do zrozumienia, że to jest właśnie ta droga. Niesamowitą radość sprawia mi dzielenie tego wszystkiego z moimi bliskimi i przyjaciółmi z liceum. To coś wspaniałego, że oni widzieli, jak przebywałem tę drogę i są ze mną teraz – mówił diakon Cieplewicz.

– W czasie święceń czułem olbrzymi pokój i dziwiłem się, że jestem totalnie spokojny. Na tę chwilę czekałem przez kilka lat, dlatego w momencie święceń czułem ogromną radość. Chcę być diakonem zapatrzonym w Jezusa, żeby za Nim iść, a nie po swojemu  – dodał diakon Marzęcki.

W dniu święceń kandydaci zostali włączeni do duchowieństwa, podjęli celibat, a także modlitwę Liturgią Godzin. Wyświęceni diakoni mogą czytać Ewangelię i głosić homilie, a także – przewodniczyć obrzędom chrztu świętego, błogosławić śluby, udzielać Komunii świętej, nosić wiatyk chorym, przewodniczyć pogrzebom oraz spełniać dzieła miłosierdzia.

Modlitwy
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO