Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

[FOTO+AUDIO] Bp Jan Piotrowski przewodniczył wielkopiątkowej liturgii. Chór zaśpiewał Mękę Pańską

piątek, 07 kwietnia 2023 20:26 / Autor: Łukasz Czerwiak
[FOTO+AUDIO] Bp Jan Piotrowski przewodniczył wielkopiątkowej liturgii. Chór zaśpiewał Mękę Pańską
[FOTO+AUDIO] Bp Jan Piotrowski przewodniczył wielkopiątkowej liturgii. Chór zaśpiewał Mękę Pańską
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Tłumy wiernych przybyły w Wielki Piątek do kieleckiej katedry. Modlitwie przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski. 

Przed liturgią wierni uczestniczyli w Drodze Krzyżowej. Nabożeństwa można posłuchać: TUTAJ.

Rozpoczęło się ono od procesji w ciszy, po której biskup Jan Piotrowski upadł na twarz w geście prostracji. Podczas Liturgii Słowa wierni wysłuchali opisu Męki Pańskiej według świętego Jana, który wykonał chór katedralny pod dyrekcją organisty Mariusza Bednarza. Partie solowe zaśpiewali: dkn Tomasz Pytlarz – Jezus, ks. Paweł Rej – pojedyncze osoby oraz alumn Mateusz Wójcik – narrator.

Wykonanie chóru:

Homilię wygłosił diakon Tomasz Pytlarz, który w okresie Wielkiego Postu odbywał praktykę duszpasterską w kieleckiej katedrze. Powiedział on, że dzisiejszy dzień jest tylko z pozoru najsmutniejszym dniem w roku. Zwrócił uwagę, że patrząc na Krzyż widzimy niewiarygodne zwycięstwo.

– Mówią mądrzy ludzie, że jak czyta się opis Męki według św. Jana, to jest on tak napisany, jakby Ewangelista intronizował Chrystusa. Gdy weźmiemy dokumenty z tamtego czasu to właśnie tak ogłaszano nowego króla. Jezus został wywyższony, abyśmy mu mogli oddać Mu pokłon. On na krzyżu wyśpiewał psalm, który rozpoczyna się od słów: „Boże, mój Boże czemuś mnie opuścił”. To psalm mesjański, psalm niewiarygodnego zwycięstwa – mówił diakon.

Posłuchaj całej homilii:

Po niej wierni prosili w intencji Kościoła, świata i siebie samych w modlitwie powszechnej. Po Liturgii Słowa nastąpił obrzęd Adoracji Krzyża. Po Komunii Świętej, Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego.

W Wielki Piątek w całym Kościele nie sprawuje się Mszy Świętej. Już jutro, o godzinie 20 Liturgia Wielkiej Soboty w kieleckiej katedrze.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO