Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

[FOTO+AUDIO] Biskup Jan Piotrowski: Oznajmiajmy światu, że Jezus żyje

sobota, 08 kwietnia 2023 22:33 / Autor: Łukasz Czerwiak
[FOTO+AUDIO] Biskup Jan Piotrowski: Oznajmiajmy światu, że Jezus żyje
[FOTO+AUDIO] Biskup Jan Piotrowski: Oznajmiajmy światu, że Jezus żyje
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

– Nigdy nie bójmy się Chrystusa i bądźmy odważni mocą naszej wiary. Oznajmiajmy światu najważniejszą prawdę o Nim, że Jezus zmartwychwstał i żyje – powiedział biskup Jan Piotrowski w homilii podczas Wigilii Paschalnej w Bazylice Katedralnej w Kielcach. 

Uroczystą Wigilię Paschalną w kieleckiej katedrze po zmroku rozpoczęła Liturgia Światła. Przed głównym wejściem do bazyliki, biskup Jan Piotrowski poświęcił ogień, od którego zapalono paschał. Został on wniesiony do świątyni oznajmiając Zmartwychwstanie Chrystusa. Następnie wierni wysłuchali Orędzia Wielkanocnego, które wykonał ksiądz Paweł Rej, wikariusz katedralny.

Posłuchaj śpiewu:

Po orędziu przeczytano czytania ze Starego i Nowego Testamentu. W trakcie Liturgii Słowa po przerwie znowu rozbrzmiały organy, a wierni zaśpiewali uroczyste „Chwała na wysokości Bogu”.

W homilii Biskup Kielecki Jan Piotrowski, na podstawie przeczytanych czytań ukazał, że od początku Bóg traktował człowieka z miłością.

– To właśnie dzięki Wigilii Paschalnej, w Wielką Noc, Liturgia ukazuje nam światło płonącego paschału i obficie karmi nas Słowem Bożym. Sięgamy do pierwszych chwil przyjaźni Boga z człowiekiem, którego On stworzył na swoje podobieństwo. Mimo, że zdradził on swojego Pana poprzez grzech nieposłuszeństwa i pychy, to Ten zawsze towarzyszy swojemu stworzeniu – mówił biskup.

Posłuchaj całej homilii:

Wigilia Paschalna jest najbardziej uroczystą liturgią sprawowaną w całym Kościele. Jest to nocne czuwanie wierzących na cześć Chrystusa, nawiązujące do biblijnego wyjścia Izraelitów z niewoli egipskiej oraz przede wszystkim do nocy zmartwychwstania Jezusa.

Modlitwy
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO