Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Emocjonująca podróż

czwartek, 14 maja 2015 12:57 / Autor: Redakcja
Emocjonująca podróż
Emocjonująca podróż
Redakcja
Redakcja
W dniu 12 maja członkowie i sympatycy Towarzystwa Przyjaciół Archiwum Diecezjalnego w Kielcach spotkali się jak zwykle na kolejnym swoim co miesięcznym zebraniu. Tym razem jego przebieg miał odmienny charakter.

Była to wycieczka, której szlak wiódł wokół Wzgórza Zamkowego przez Plac Katedralny, Kościół p.w. Wnieb. NMP i ul. Zamkową. Tematem spotkania były wartości poznawcze źródeł inskrypcyjnych w Kościele Katedralnym p.w. Wniebowzięcia NMP, o czym informował jak zwykle plakat. Temat od początku  budził wielkie emocje, wobec czego zebrało się wiele osób chętnych pragnących wziąć w nim udział. Wycieczkę poprowadził wykładowca Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego i Studium Historycznego Przewodników po Diecezji Kieleckiej przy Archiwum Diecezjalnym w Kielcach, prof. dr hab. Waldemar Kowalski.

Piękna kielecka świątynia, której początki sięgają XI w. przybrała swą ostateczną zewnętrzną formę dopiero w połowie XVII w. i od tego momentu datuje się większość zabytków, jakie były przedmiotem uwagi zwiedzających. Należą do nich m.in. dwa portale zewnętrzne z inskrypcjami z marmuru chęcińskiego z lat 1632, 1635 (ten fundacji Kardynała Jana Albrechta Wazy); tablica metryczna miar i wag umieszczona na ścianie północnej katedry z 1783 r. fundacji brata króla Michała Poniatowskiego, ówczesnego Prymasa i Prezesa Komisji Edukacji Narodowej, która umożliwiała nie tylko naukę czytania i pisania, ale podawała wymiar wzorców, informacje o stosowanych miarach i wagach, płyta nagrobna ks. Andrzeja Karasia zmarłego 17 kwietnia 1752 r. kanonika kieleckiego i pierwszego rektora seminarium kieleckiego w latach 1726-1729 (gmach ufundował biskupa K. F. Szaniawski); wspaniały nagrobek ks. Macieja Obłąmkowicza z 1654 r., kanonika i oficjała kieleckiego, który rozbudowywał kościół katedralny i czuwał nad budową Kościoła św. Trójcy. To piękne barokowe epitafium kanonika jest przykładem kunsztu ówczesnych artystów kamieniarskich i przypomina wiele podobnych wznoszonych w tym czasie w Polsce.

Cennym zabytkiem sztuki renesansowej z 1553 r. jest też nagrobek matki biskupa Andrzeja Zebrzydowskiego (1551-1560) - Zofii z Krzyckich Zebrzydowskiej wykonany przez artystę włoskiego Jana Marię Padovano. Koniec tak bardzo interesującej wycieczki nastąpił pod spichlerzem przy ul. Zamkowej wzniesionym kosztem biskupa Andrzeja Stanisława Kostkę Załuskiego w 1752 r. na miejscu starego magazynu solnego. Na elewacji frontowej spichlerza zachowała się tablica erekcyjna tego obiektu z czarnego marmuru z wyrytą na niej datą, kompozycją heraldyczna i inskrypcją. Biskup znany jest z tego, ze założył nie tylko słynna bibliotekę, a w Kielcach również kasę pieniężną dla chłopów, która, jak mawiał "do doczesnej szczęśliwości przyczynić się może" oraz obok wspomnianego wyżej spichlerza, nie istniejący już "lazaret regimentowy". 

Spotkanie prowadzone było znakomicie, w sposób przystępny, ciekawy i oparte na realnych przykładach, co z pewnością przyczyniło się do pogłębienia wiedzy o naszym mieście i ludziach, którzy o miasto dbali. Wartości poznawcze inskrypcji jak okazało się już w trakcie wycieczki były niezaprzeczalne. Wydaje się, że nie będzie to jedyny tego typu spotkanie Towarzystwa Przyjaciół Archiwum – gdyż duża frekwencja na spotkaniu i zainteresowanie tematem oraz sposób przekazywania wiedzy poparty realnymi przykładami jakie są nasze wspaniałe zabytki przeszłości dobrze rokuje na organizowanie tego rodzaju wykładów w przyszłości. Przez poznanie wiedzie droga do pokochania miejsca w którym przyszło nam żyć i pracować.

Modlitwy
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO