KOŚCIÓŁ
Dziś wspominamy Najświętszą Maryję Pannę Częstochowską. Tak pielgrzymowaliśmy
Dziś Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Wspominamy Maryję uwiecznioną w Cudownym Obrazie jasnogórskiego sanktuarium. Pielgrzymuje do niej chętnie wielu Polaków. W sierpniu na Jasną Górę dotarły trzy pielgrzymki z diecezji kieleckiej.
Obraz Maryi otaczany jest czcią od XIV wieku. Ikonę sprowadził do Częstochowy książę Władysław Opolski. Wizerunek Matki Bożej szybko zasłynął cudami. Sławę jasnogórskiemu sanktuarium przyniosła zwycięska obrana z czasów potopu szwedzkiego. Święty Pius X ustanowił w 1904 roku specjalne święto Matki Bożej Częstochowskiej.
Co roku na Jasną Górę podąża setki tysięcy pielgrzymów. Wśród nich są również wierni diecezji kieleckiej. Dokładnie 13 sierpnia przed Cudowny Obraz dotarła 39. Kielecka Piesza Pielgrzymka. W tym roku pielgrzymi szli pod hasłem „Oto wielka Tajemnic Wiary”, prowadząc na szlaku rozważania dotyczące Eucharystii. – Wspierała nas modlitwa tak wielu wiernych. Ewangeliczna sztafeta naszej pielgrzymki każdego dnia ubogacała się prawdą o Eucharystii jako wielkiej Tajemnicy Wiary. Podążając na Jasną Górę chcieliśmy głębiej zrozumieć obecność Pana Jezusa w Jego największym darze, jakim jest Eucharystia, a który On wspaniałomyślnie i bez obaw ofiarował Kościołowi jako wspólnocie wiary. Nie dał jej aniołom, ale kruchemu i słabemu człowiekowi – mówił biskup kielecki Jan Piotrowski.
W sierpniu do Jasnogórskiej Pani dojechała również Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Kieleckiej. W tym roku ze względu na trwającą pandemię pielgrzymka musiała zmienić swoją formułę. Na Jasną Górę wyruszyło 50 pielgrzymów, a sama wyprawa trwała, nie cztery jak dotychczas, ale jeden dzień. Pątnicy wyruszyli z Wiślicy i przez Chroberz, Mnichów, Dzierzgów, Przyrów i Srocko 21 sierpnia dotarli przed Cudowny Obraz Najświętszej Maryi Panny. Pielgrzymi, mimo tego, że tegoroczna pielgrzymka miała nieco inny charakter, czuli wielką radość z osiągnięcia celu jakim była Jasna Góra. – To wyjątkowe przeżycie, bo za każdym razem kiedy podjeżdżamy razem na Jasną Górę z dźwiękiem dzwonków, wśród zmęczenia, ale z wytęsknieniem zawsze się wzruszamy. W tym roku było podobnie i z wielką euforią przyjechaliśmy do Matki Bożej z naszymi intencjami i tych, którzy nie mogli dzisiaj tutaj być – mówi Radiu eM Kielce rzecznik pielgrzymki Aneta Winiarska-Syska.
Dzień później, po raz pierwszy na Jasną Górę dotarli alumni z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach idący w Kleryckiej Pieszej Pielgrzymce. – Przed Oblicze Pani Jasnogórskiej niesiemy wiele intencji, jednak łączy nas jedna, wspólna, przewodnia intencja – prosimy o nowe, liczne i dążące do świętości powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego, w sposób szczególny do naszego seminarium diecezjalnego – mówił kleryk Bartłomiej Kasprzyk.
(Fot. Kielecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę/Pielgrzymka Rowerowa Diecezeji Kieleckiej/diecezja.kielce.pl)