KOŚCIÓŁ
Drugie Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej coraz bliżej
W najbliższą sobotę na Targach Kielce odbędzie się trzeci koncert promujący Drugie Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielc. W programie znajdą się utwory m.in. takich wykonawców jak Heinrich Ignaz Franz Biber, Michel Blavet i Michel Pignolet de Monteclair.
Koncert odbędzie się 12 czerwca, o godzinie 18, w sali Omega na Targach Kielce, które są jednym z partnerów festiwalu. Przed publicznością wystąpią sopranistka Julita Mirosławska i zespół Concerto Polacco w składzie Wioletta Wysopal flet traverso, Robert Bachara skrzypce i Marek Toporowski klawesyn.
– To bardzo wybitny klawesynista, który zagra z wybitną sopranistką - solistką Opery Królewskiej w Warszawie i flecistką, która gra na flecie traverso, czyli dawnym flecie drewnianym poprzecznym. Będzie to piękny koncert muzyki dawnej w znamienitym wykonaniu, na który chcemy zaprosić wszystkich przyjaciół, znajomych i potencjalnych mecenasów wydarzenia – mówi siostra Hanna Szmigielska, koordynator muzyczny oraz założycielka Scholi Cantorum Kielcensis.
Drugie Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej potrwają od 10 do 19 września. Program będzie bogatszy, niż w ubiegłym roku.
– Oprócz koncertów, które będą odbywać się w Kielcach, rozszerzymy wydarzenie o Międzynarodową Akademię Muzyki Dawnej na Karczówce. Wśród wykładających profesorów będą wybitni artyści z całego świata, m.in. z Francji, Japonii, Danii. Młodzież, która będzie uczestniczyć w warsztatach, co wieczór będzie dawać koncerty, np. w Wąchocku, Wiślicy, na Świętym Krzyżu, w Tarczku – tłumaczy siostra Hanna Szmigielska.
Same koncerty będą odbywać się w różnych miejscach w Kielcach. Pierwszy został zaplanowany na 10 września, w kieleckiej katedrze. Przed publicznością wystąpi balet barokowy z Pragi The Harting Ensemble, który zaprezentuje operę Monteverdiego "Il Ballo delle ingrate. W planach jest też koncert plenerowy na Rynku.
11 września w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich odbędzie się koncert klawesynowo-wokalny francuskiej artystki Line Zylberajch, która zagra z kontratenorem Piotrem Olechem.
W programie na kolejny dzień znalazł się koncert w kieleckiej katedrze. – Będzie to wyjątkowy występ estońskiej scholi Vox Clamantis. Jest to jedna z najwybitniejszych na świecie scholi, która specjalizuje się w chorale gregoriańskim, jak również w muzyce średniowiecznej. Wykonają oni m.in. pierwszą mszę polifoniczną, jaka kiedykolwiek została napisana – informuje siostra Szmigielska.
Kolejne wielkie koncerty odbędą się 17, 18 i 19 września w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich i bazylice katedralnej. Jednym z wykonawców będzie najwybitniejsza polska orkiestra barokowa Arte dei suonatori.
Uroczyste zakończenie festiwalu zostało zaplanowane na 19 września. Podczas ostatniego koncertu wystąpią orkiestra Arte dei suonatori, Chór Poliechniki Świętokrzyskiej, Schola Cantorum Kielcensis oraz zaproszeni soliści, którzy wykonają Te Deum Charpentiera.
Szczegółowe informacje na temat Festiwalu można znaleźć na stronie internetowej www.earlymusicfestival.pl.
Posłuchaj: