KOŚCIÓŁ
[DEBATA] Karol Wojtyła: Papież - Pielgrzym – Człowiek
![[DEBATA] Karol Wojtyła: Papież - Pielgrzym – Człowiek](/media/k2/items/cache/d4911a0e779bb0a87a762e88d412985a_XL.jpg)
![[DEBATA] Karol Wojtyła: Papież - Pielgrzym – Człowiek](/media/k2/items/cache/d4911a0e779bb0a87a762e88d412985a_L.jpg)
Życie, nauczanie, pontyfikat i duchowość św. Jana Pawła II – to tematy jakie poruszyli uczestnicy debaty „Karol Wojtyła: Papież - Pielgrzym – Człowiek” zorganizowanej przed Radio eM Kielce oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Kielcach w setną rocznicę urodzin Ojca Świętego.
W dyskusji wzięli udział: ks. prof. Rafał Dudała, rektor kościoła akademickiego św. Jana Pawła II w Kielcach, prof. Jerzy Gapys, historyk z Uniwersytetu Jana Pawła II oraz dr Artur Sobolewski z Politechniki Świętokrzyskiej.
Ks. prof. Rafał Dudała
Nie da się mówić rzeczowo o współczesnej historii Kościoła bez odniesienia do myśli Jana Pawła II. Mówiąc „myśl”, chciałbym zawrzeć zarówno jego spuściznę dotyczącą czternastu encyklik, adhortacji i innych dokumentów, ale również styl prezentacji tych treści, czyli 104 pielgrzymki - styl, który pozostaje ciągle dla duszpasterzy Kościoła punktem odniesienia i wyzwaniem. Na tych trzech elementach można podjąć próbę głębszej analizy zmiany, jakiej dokonał papież we wspólnocie Kościoła. Co więcej, ta zmiana ciągle trwa. To Kościół, który szuka, a nie oczekuje. Tego, który przychodzi nie ma za petenta, ale za współbrata i siostrę. Wojtyła jest i pozostanie tyleż przykładem, co wyzwaniem dla nas.
Prof. Jerzy Gapys
Karolowi Wojtyle, późniejszemu Janowi Pawłowi II, przyszło żyć w czasach bardzo ciekawych, ponieważ 1920 rok jest to próba rozsiania idei rewolucyjnej na zachód. Jako kilkutygodniowe dziecko był „świadkiem” jak dzięki postawie społeczeństwa, Kościoła i zjawiskom nadprzyrodzonym udało się odeprzeć nawałę bolszewicką. Nie zapominajmy, że Polska w okresie międzywojennym była państwem z przewagą rolnictwa, wsi i mały miasteczek. Wadowice nie odbiegały od tego modelu. Były też wielokulturowe. W okresie okupacji był on zaś świadkiem dwóch tragedii: zagłady państwa i moralności. Zauważył wówczas, że aby przeżyć ten dramat potrzeba wsparcia kogoś więcej, niż tylko człowieka.
dr Artur Sobolewski
Jednym z dzieł, które pozostawił po sobie św. Jan Paweł II jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która wspiera osoby z uboższych rodzin w ich drodze edukacyjnej. Nauczanie i dzieła papieża są obecne w naszym życiu, choć nie wszyscy je dostrzegamy. Obserwując dziś media społecznościowe widziałem, że wiele osób z różnych stron politycznych i społecznych mówi o Ojcu Świętym. Dziś papież znów stał się osobą, która zintegrowała nasze społeczeństwo.
Debatę poprowadziła dr Katarzyna Bernat.

![Pamiętamy o papieżu. Obchody 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II [PROGRAM]](/media/k2/items/cache/1f1d02541c65b01e871f5ca46c101f05_L.jpg)


![[AKTUALIZACJA] Nocna Droga Krzyżowa. Celem był Święty Krzyż](/media/k2/items/cache/50f48374b537f0ba2f22c3ff5eb3bf76_L.jpg)



![[AUDIO] Biskup Jan Piotrowski: W pracy misyjnej potrzebna jest ewangeliczna miłość](/media/k2/items/cache/a6369ec1b86210ca6c0b44f067415f5e_L.jpg)