Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Czy syn marnotrawny jest w każdym z nas? Akademia: Wiara-Kultura-Nauka

czwartek, 16 listopada 2023 18:01 / Autor: Maciej Piętka
Czy syn marnotrawny jest w każdym z nas? Akademia: Wiara-Kultura-Nauka
Czy syn marnotrawny jest w każdym z nas? Akademia: Wiara-Kultura-Nauka
Maciej Piętka
Maciej Piętka

W ramach cyklu Akademia Wiara-Kultura-Nauka, organizowanego przez Muzeum Diecezjalne w Kielcach, rozmawiano na temat twórczości Hieronima Boscha. Motywem przewodnim prelekcji był jego obraz pt. „Syn Marnotrawny”.

Było to już jedenaste spotkanie. Ponownie jak poprzednie, cieszyło się dużym zainteresowaniem.

– W tym roku nasze wykłady nazwaliśmy „Oblicza Piękna”. Myślę, że warto jest poszerzać swoją wiedzę o świecie. Staramy się znaleźć wspólny mianownik dla wiary, kultury i nauki. Nasze spotkania są adresowane do każdego, kto chce się czegoś dowiedzieć. Jest to dobra okazja żeby rozwijać swoje zainteresowania, szczególnie, że wstęp jest bezpłatny – mówi Kinga Reczka, z Muzeum Diecezjalnego w Kielcach.

Prelegentem dzisiejszego spotkania był o. Eugeniusz Grzywacz, rektor kościoła Przemienienia Pańskiego w Krakowie.

– Będziemy rozmawiać o obrazie Hieronima Boscha. Chciałbym również przedstawić malarstwo z okresu renesansu, wzorując się na tym wybitnym autorze. Żył on przecież w tym samym okresie co Leonardo Da Vinci, a mimo to byli zupełnie innymi twórcami. Obaj stali się symbolami omawianej dziś epoki – wyjaśnia nasz rozmówca.

"Syn Marnotrawny" to jedna z najbardziej znanych biblijnych przypowieści, która również dzisiaj jest inspiracją dla wielu artystów.

–  Zdarzali się twórcy, którzy przez całe życie malowali tę scenę. Ta przypowieść jest właściwie o każdym człowieku. Omawiane dzisiaj dzieło, przez niektórych nazywane jest „Wędrowcem”. Myślę, że ta symbolika dotyczy każdego z nas, bo przecież wszyscy jesteśmy w drodze do Domu Ojca – dodaje o. Eugeniusz Grzywacz.

Kolejne spotkanie planowane jest na 14 grudnia. Tematem ma być wizerunek Chrystusa w filmie. Wstęp na to wydarzenie również będzie bezpłatny.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO