KOŚCIÓŁ
Czy syn marnotrawny jest w każdym z nas? Akademia: Wiara-Kultura-Nauka
W ramach cyklu Akademia Wiara-Kultura-Nauka, organizowanego przez Muzeum Diecezjalne w Kielcach, rozmawiano na temat twórczości Hieronima Boscha. Motywem przewodnim prelekcji był jego obraz pt. „Syn Marnotrawny”.
Było to już jedenaste spotkanie. Ponownie jak poprzednie, cieszyło się dużym zainteresowaniem.
– W tym roku nasze wykłady nazwaliśmy „Oblicza Piękna”. Myślę, że warto jest poszerzać swoją wiedzę o świecie. Staramy się znaleźć wspólny mianownik dla wiary, kultury i nauki. Nasze spotkania są adresowane do każdego, kto chce się czegoś dowiedzieć. Jest to dobra okazja żeby rozwijać swoje zainteresowania, szczególnie, że wstęp jest bezpłatny – mówi Kinga Reczka, z Muzeum Diecezjalnego w Kielcach.
Prelegentem dzisiejszego spotkania był o. Eugeniusz Grzywacz, rektor kościoła Przemienienia Pańskiego w Krakowie.
– Będziemy rozmawiać o obrazie Hieronima Boscha. Chciałbym również przedstawić malarstwo z okresu renesansu, wzorując się na tym wybitnym autorze. Żył on przecież w tym samym okresie co Leonardo Da Vinci, a mimo to byli zupełnie innymi twórcami. Obaj stali się symbolami omawianej dziś epoki – wyjaśnia nasz rozmówca.
"Syn Marnotrawny" to jedna z najbardziej znanych biblijnych przypowieści, która również dzisiaj jest inspiracją dla wielu artystów.
– Zdarzali się twórcy, którzy przez całe życie malowali tę scenę. Ta przypowieść jest właściwie o każdym człowieku. Omawiane dzisiaj dzieło, przez niektórych nazywane jest „Wędrowcem”. Myślę, że ta symbolika dotyczy każdego z nas, bo przecież wszyscy jesteśmy w drodze do Domu Ojca – dodaje o. Eugeniusz Grzywacz.
Kolejne spotkanie planowane jest na 14 grudnia. Tematem ma być wizerunek Chrystusa w filmie. Wstęp na to wydarzenie również będzie bezpłatny.
https://emkielce.pl/kosciol/czy-syn-marnotrawny-jest-w-kazdym-z-nas-akademia-wiara-kultura-nauka#sigProGalleriacb3473a46b