KOŚCIÓŁ
Caritas Diecezji Kieleckiej uczy ekologii
Pięć Szkolnych Kół Caritas Diecezji Kieleckiej bierze udział w projekcie Mobilna ambasada Laudato Si. Wolontariusze będą propagować działania proekologiczne i encyklikę "Laudato Si" papieża Franciszka.
Diecezja Kielecka dołączyła do projektu w styczniu tego roku. – Do konkursu dla Szkolnych Kół Caritas zgłosiło się trzynaście szkół, z których wybraliśmy pięć najlepszych pomysłów ekologicznych. Celem projektu jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci, poszerzenie ich wiedzy na temat ekologii integralnej i propagowanie encykliki "Laudato Si" papieża Franciszka – mówi Kamila Piotrowicz, animator diecezjalny Caritas Laudato Si.
W projekcie wezmą udział Szkolne Koła Caritas z Mniowa, Brzezin, Nowin, Promnika i Poskwitowa. W każdej szkole projekt będzie realizowało minimum siedmiu wolontariuszy, którzy przygotowali mnóstwo ciekawych przedsięwzięć.
– Chcemy aby z naszych działań skorzystali wszyscy uczniowie, rodzice i nauczyciele. Zorganizujemy warsztaty dla dzieci, a one przeniosą swoje umiejętności do domów – informuje Renata Zimna, asystent zespołu projektowego w Szkole Podstawowej w Promniku.
– W ramach projektu odbędą się zajęcia praktyczne dotyczące segregowania odpadów dla klas IV do VIII i zakupimy kosze, zorganizujemy także Dzień Ekologa i warsztaty kulinarne dla klasy IV i V z apelem aby nie marnotrawić jedzenia, przeprowadzmyi akcję sprzątania świata oraz dwa konkursy ekologiczne. Uczniowie odwiedzą także wysypisko i sortownię śmieci w naszej miejscowości – wylicza.
W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Mniowie realizowany będzie projekt "Ważna akcja - segregacja". – W naszej placówce odbędą sie warsztaty, wolontariusze wykonają plakaty i ulotki w formie planu lekcji dla wszystkich uczniów naszej szkoły, a na nich znajdą się także cytaty pochodzące z encykliki papieża Franciszka. Będą także konkursy promujące encyklikę i zachęcające do segregacji śmieci oraz spotkania z osobami odpowiedzialnymi za środowisko – mówi ks. Zbigniew Wójcik, koordynator finansowy projektu.
W pomoc zaangażowały się uczennice szkoły Patrycja i Oliwia.
– Chcę się nauczyć lepiej segregować śmieci i pomagać w ten sposób Ziemi. Wydaje mi się, że moi rówieśnicy znają podstawowe zasady, ale nie do końca, dlatego takie projekty są bardzo potrzebne – tłumaczy Patrycja.
– Takie działania są konieczne dla naszego środowiska i fajnie jest wziąć udział w czymś takim, aby inni ludzie zdali sobie sprawę z tego, że jeśli nie zaczniemy działać, to świat pójdzie w złym kierunku. Myślę, że Bóg podarował nam tę Ziemię, aby była w naszej ochronie, dlatego warto jest pomagać – dodaje Oliwia.
W Szkole Podstawowej w Brzezinach wolontariusze samodzielnie zaprojektują i wykonają mural na budynku w centrum wsi inspirowany encykliką "Laudato Si". Przeprowadzą też warsztaty i zasadzą rośliny oraz zaprojektują i wydrukują pocztówki, które otrzymają wszyscy mieszkańcy ich miejscowości.
Szkolne Koło Caritas w Nowinach utworzy łąkę kwietną, zamontuje pojniki dla ptaków oraz pokaże mieszkańcom, jak oszczędzać wodę. Zakupione zostaną także książki o ekologii do biblioteki szkolnej.
Ostatnią placówką, która bierze udział w projekcie jest Szkoła Podstawowa w Poskwitowie. Tam powstanie ogród św. Franciszka, gdzie zamontowane zostaną tabliczki z cytatami z Pieśni Pochwalnej oraz Dekalogu Św. Franciszka. Zostaną tam też ustawione domki dla owadów oraz poidełka dla owadów i ptaków wykonane przez wolontariuszy oraz pojemniki na deszczówkę.
Każda szkoła otrzymała na realizację swojego projektu grant w wysokości cztery tysiące złotych. We wrześniu ruszy podobny konkurs skierowany do Parafialnych Szkół Caritas.