Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Bp Jan Piotrowski w rocznicę 13 grudnia: Dlaczego nikt nie odpowiedział za ten haniebny czyn?

piątek, 13 grudnia 2019 19:24 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

– Rechot historii bluźnierczym głosem ludzi tej epoki wciąż rani miliony polskich serc i moje także – mówił biskup kielecki Jan Piotrowski podczas Mszy Świętej w 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. W Eucharystii uczestniczyli związkowcy „Solidarności”, władze państwowe i samorządowe oraz mieszkańcy naszego miasta.

Najświętsza Ofiara odprawiona została przez biskupa kieleckiego w bazylice katedralnej. Pasterz naszej diecezji nawiązał do wydarzeń z 1981 roku.

– Był to niebywały w dziejach naszej ojczyzny akt terroru i pogardy władz wobec jej obywateli. Tym niecnym wydarzeniem, nie mającym żadnego usprawiedliwienia zarówno w konstytucji, jak i w żadnym innym prawie, odezwali się niegrzeczni chłopcy spod znaku sierpa i młota zorganizowani w polityczną i bandycką szajkę, broniący za wszelką cenę cudzych i osobistych interesów ideologicznych. Odezwali się bardzo brutalnie, aby więzieniem, internowaniem, zastraszeniem, a nawet torturami i morderstwami upokorzyć najlepszych synów ówczesnej Polski – mówił  biskup Jan Piotrowski, zwracając również uwagę na czasy współczesne.

– Czy nowe pokolenie Polaków, a zwłaszcza ludzi polityki, wielkiego biznesu, nauki, sztuki i kultury  tworzy coś lepszego, czy raczej jest podobne do dzieci przygadujących sobie nawzajem z dzisiejszej Ewangelii? Jakże sprzeczne z porządkiem wszechświata według Bożego zamysłu, jak uczył święty Jan XXIII, są ciągle agresywne tarcia między ludźmi i narodami, jak gdyby stosunki wiążące je między sobą mogły być podtrzymywane wyłącznie siłą. A przecież Bóg wyrył w sercu człowieka prawo, które sumienie własne mu ukazuje i każe mu wiernie zachowywać – dodał.

Biskup kielecki przypomniał także, jak ważna jest troska o ojczyznę i jak zgubne mogą być działania przeciwko Polsce. – Każda droga zgody i pojednania jest możliwa, jeśli człowiek jest autentycznie wolny, a nie jest janczarem cudzych idei. Może dostrzegać trudności i ma prawo do słusznej krytyki w każdej dziedzinie życia, ale nie wolno mu szkodzić Polsce w ojczystej ziemi czy instytucjach europejskich – tłumaczył.

Posłuchaj całej homilii:

Po Mszy Świętej uczestnicy uroczystości udali się przed pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO