Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Biskup Marian Florczyk poświęcił nową szkołę w Piotrkowicach

wtorek, 03 września 2019 06:00 / Autor: Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Poświęcenie nowoczesnej szkoły podstawowej w Piotrkowicach koło Chmielnika przez ks. bp Mariana Florczyka, Msza święta w sanktuarium MB Loretańskiej i występy artystyczne złożyły się na wojewódzkie obchody inauguracji nowego roku szkolnego 2019/2020.

Nowy budynek szkoły, w którym od 1 września pracuje Zespół Placówek Oświatowych w Piotrkowicach, wiceminister sportu i turystki Anna Krupka określiła jako obiekt wzorcowy. Całość inwestycji gmina Chmielnik zrealizowała za kwotę niespełna 24 mln zł, przy dofinansowaniu m.in. z Ministerstwa Sportu i Turystki, Wydziału Gospodarki Wodnej i wkładzie własnym około osiem mln zł.

Budowa szkoły dla Piotrkowic trwała od kwietnia 2018 r. Wcześniej dzieci uczyły się w niefunkcjonalnych, nieprzystosowanych do potrzeb edukacyjnych pomieszczeniach po dawnym pałacu w Tranoskale, który znajduje się obecnie w rękach prywatnych. Dzisiejsza uroczystość zbiegła się z 20-leciem nadania imienia szkole Jana Pawła II i odsłonięciem tablicy pamiątkowej z tej okazji.

– Szkoła ma niezwykłego patrona, św. Jana Pawła II. Święcąc budynek oddaję go w opiekę Pana Boga – mówił podczas szkolnej uroczystości bp Marian Florczyk. Z kolei burmistrz Chmielnika Paweł Wójcik, przypominając karkołomne starania o nowy obiekt w obliczu konieczności opuszczenia dawnych pałacowych pomieszczeń w Tarnoskale zauważył, jak ważny jest motyw religijny i Boża opatrzność. – Niczym jest obiekt, który pozostaje tylko budynkiem – mówił, dziękując za poświęcenie szkoły biskupowi Florczykowi.

Wiceminister Anna Krupka odczytała list od premiera Mateusza Morawieckiego, w którym szef rządu gratulował obiektu, a do uczniów skierował apel: „Drodzy uczniowie, od was zależeć będzie przyszłość Polski”.

Wojewódzką uroczystość w Piotrkowicach poprzedziła część religijna w sanktuarium MB Loretańskiej, prowadzonym przez ojców karmelitów.

Mszy św. przewodniczył o. Tadeusz Florek, prowincjał prowincji krakowskiej karmelitów bosych. Homilię wygłosił o. dr hab. Szczepan Praśkiewicz, pochodzący z Piotrkowic, związany z ziemią chmielnicką, autor wielu publikacji w języku polskim i włoskim.

– Jakże nie cieszyć się i nie dziękować, gdy społeczność Piotrkowic otrzymuje obiekt nowocześnie wyposażony, z którego także będzie korzystać społeczność lokalna, gdzie mieści się również sala sportowa i ośrodek zdrowia – mówił w homilii. Zachęcał, aby szczególnie dzisiaj prosić o Bożą mądrość. – Z Bożej mądrości musicie czerpać wy wszyscy, o tę mądrość muszą prosić nauczyciele, rodzice i dzieci – podkreślał. Zauważył także, że źródło talentów bije w kościele – na modlitwie, a tej szczególnej, płynącej z natchnień Ducha Świętego mądrości „nie kupi się w Biedronce w Chmielniku”.

W nowym budynku rok szkolny rozpoczęło 140 uczniów i ponad 50 przedszkolaków. Jest tam także część sportowa dostępna dla społeczności lokalnej i ośrodek zdrowia, z którego mogą korzystać mieszkańcy.

Natomiast w województwie świętokrzyskim ok. 154 tys. uczniów wróciło do szkół po wakacyjnej przerwie.

/ekai.pl/

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO