KOŚCIÓŁ
Biskup Jan Piotrowski: Zmartwychwstały Jezus mówi: Pokój Wam! (J 20,19)
Rozmowa z Biskupem Kieleckim Janem Piotrowskim.
Święta Wielkanocne przypominają nam tą wielką i radosną tajemnicę, że Chrystus Zmartwychwstał. Ludziom dziś tak bardzo potrzeba otuchy i nadziei.
Alleluja Jezus żyje! Ta prawda wprowadza nas wszystkich w nadzieję, która nie tylko wiąże się z racjonalnym optymizmem, ale kształtowana jest przez wiarę, czyli pewną wewnętrzną zdolność pokonywania trudności, dzięki modlitwie i łasce Bożej.
Słowo Boże zwiastuje wiosnę duchowej odnowy, a wiosna to czas nadziei. Przeżywając uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego powinniśmy przypomnieć sobie słowa świętego Pawła, tego wielkiego Apostoła narodów i głosiciela Ewangelii, że "gdyby Chrystus nie zmartwychwstał daremna byłaby nasza wiara" (1 Kor. 15,17). To, co stanowi treść naszej wiary, odnosimy do Jezusa Chrystusa, Pana życia i nadziei, bo przecież On jest zwycięzcą śmierci, piekła i szatana. On pokonuje strach, niepewność i obawy, które noszą w sercach Jego uczniowie.
My także idąc przez życie, wierząc w Jezusa Chrystusa, nie jesteśmy sami. Potrzeba, aby z naszych serc, skołatanych, pełnych niepewności wyrywało się to powiedzenie z dnia Zmartwychwstania Pańskiego, jakie wybrzmiało w ustach uczniów idących z Jerozolimy do Emaus: „Pozostań z nami Panie". Jeśli Pan jest z nami w Bożym Słowie, Eucharystii, świadectwie wiary i przyjaźni rozumianej ewangelicznie, to na pewno nadzieja nie umiera.
Pan Jezus mówi do apostołów, ale także do nas dzisiaj: Pokój Wam! (J 20,19). Dziś tego pokoju wszystkim nam potrzeba w Polsce, na Ukrainie i w naszych sercach.
Przez ostatnie lata żyliśmy we względnym spokoju, komforcie życia i ludzkiego powodzenia. Nie do końca zdawaliśmy sobie sprawę, jak aktualne będą wkrótce wezwania śpiewane w suplikacji: „Święty Boże, święty mocny". Pojawiła się pandemia, a teraz jesteśmy świadkami agresji Rosji na Ukrainę. Wojna budzi niepokój w ludzkich sercach.
Pan Jezus w dniu zmartwychwstania powiedział do apostołów: „Pokój Wam!" (J 20,19) , czyli jest to pierwszy dar Zmartwychwstałego Chrystusa. Jeśli człowiek powstaje ze zła, z grzechu, to autentycznie może być twórcą pokoju poprzez gesty życzliwości, pojednania w rodzinie i w każdej innej społeczności.
Globalny pokój rodzi się wyłącznie z piękna duszy ludzkiej, prawowitego charakteru i właściwego szacunku do człowieka, jako bliźniego. Już encyklika papieża Jana XXXIII Pacem in terris, jest wołaniem o pokój, pojednanie, życie tymi wartościami, które służą pokojowi. Ten pokój trzeba budować począwszy od siebie, wtedy on będzie znakiem dla świata, że człowiek jest w stanie zachować dobre relacje na różnych poziomach ludzkiego życia.
Czego może Ksiądz Biskup życzyć wszystkim z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego?
Niech ten pokój, którego źródłem jest Zmartwychwstały Pan Jezus będzie w waszych sercach. Niech utrwala się, kiedy żyjemy Eucharystią, kiedy korygujemy nasze życie rachunkiem sumienia, kiedy jesteśmy zdolni do patrzenia z miłością na bliźniego. To właśnie Chrystus, który jest źródłem pokoju, daje nam łaskę, abyśmy się wzajemnie szanowali i szli drogą zgody. Życzę wszystkim w ziemi świętokrzyskiej, Kielcach i w całej diecezji kieleckiej, aby nadzieja i pokój, które napełniały serca apostołów w obecności Jezusa Zmartwychwstałego stawały się udziałem nas wszystkich, którzy pragniemy dobra, miłości, sprawiedliwości i pokoju. Alleluja. Szczęść Boże.
Dziękuję za rozmowę.
Katarzyna Bernat
Posłuchaj życzeń Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego: