Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Bp Jan Piotrowski w Wielki Czwartek: Bóg nie powierzył Eucharystii aniołom, ale ludziom

czwartek, 06 kwietnia 2023 20:07 / Autor: Wojciech Dudkowski
Bp Jan Piotrowski w Wielki Czwartek: Bóg nie powierzył Eucharystii aniołom, ale ludziom
Bp Jan Piotrowski w Wielki Czwartek: Bóg nie powierzył Eucharystii aniołom, ale ludziom
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

–  To w Eucharystii znajduje się największe dobro Kościoła, Jezus Chrystus, w Nim jest źródło życia duchowego – mówił podczas Mszy Wieczerzy  Pańskiej Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Podczas wielkoczwartkowych uroczystości w kieleckiej katedrze obmył nogi dwunastu mężczyznom.

Msza Święta Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna Triduum Paschalne. Jest pamiątką ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa.

Swoją homilię biskup Jan Piotrowski poświęcił Najświętszemu Sakramentowi.

– Do wspólnoty Kościoła, gdzie sprawowana jest Eucharystia, Pan Jezus z miłością i troską zaprasza wszystkich, mówiąc „Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a ja was pokrzepię”. Tę Bożą rzeczywistość Eucharystii nazywamy Tajemnicą Wiary, a Kościół żyje nią przez wszystkie wieki swojego istnienia – podkreślił biskup.

Pasterz powiedział, że Eucharystia powinna być centrum życia każdego katolika.

– Musimy pytać siebie, na ile żyjemy Jezusem Eucharystycznym, którego możemy  przyjmować w Komunii Świętej? W rzeczywistości parafii katedralnej, naszego miasta, diecezji i całej Polski jest to tak łatwe. W Polsce wciąż żyjemy „luksusem Eucharystycznym”, bo Msza święta jest zawsze dostępna” – przypomniał.

Na koniec biskup podkreślił, jak wyjątkową wartością dla współczesnego świata jest ten sakrament.

– Eucharystii nie da się wygenerować na komputerze, nie da się kupić w sklepie, tak jak prawdziwej miłości Boga i bliźniego człowiek nie nauczy się bez Chrystusa i Jego Ewangelii – zakończył.

Po homilii, na pamiątkę opisanego w Ewangelii obmycia nóg Apostołom, biskup obmył nogi dwunastu mężczyznom. Wśród nich byli klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach oraz wierni świeccy.

Posłuchaj całej homilii:

Na zakończenie Mszy Świętej Najświętszy Sakrament, konsekrowany tego dnia, przeniesiono do tzw. ciemnicy. To pamiątka uwięzienia Pana Jezusa w noc przed Jego ukrzyżowaniem.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO