Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup Jan Piotrowski w Święto Niepodległości modlił się w intencji Ojczyzny

piątek, 11 listopada 2022 12:10 / Autor: Łukasz Czerwiak
Biskup Jan Piotrowski w Święto Niepodległości modlił się w intencji Ojczyzny
Biskup Jan Piotrowski w Święto Niepodległości modlił się w intencji Ojczyzny
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Eucharystia w kieleckiej bazylice katedralnej rozpoczęła uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w Kielcach. We Mszy Świętej uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz służb mundurowych.

Na początku liturgii zgromadzonych gości przywitał ksiądz Adam Kędzierski, proboszcz parafii katedralnej.

– „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród! Nie damy pogrześć mowy. Polski my naród, polski lud” – słowa te często wybrzmiewały, gdy Polacy podejmowali się heroicznej walki o wolność Ojczyzny. Po dzień dzisiejszy zostały one aktualne, ponieważ definiują naszą tożsamość. Narodowe Święto Niepodległości przypomina nam jaki trud podejmowali nasi przodkowie. Dzisiaj czcimy tych, którym zawdzięczamy suwerenne państwo i modlimy się za wszystkich, którzy oddali życie za ojczyznę oraz tych, którzy ją odbudowali – mówił.

Słowo do licznie zgromadzonych wiernych skierował Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Podkreślił, że w odzyskaniu wolności, ważnym elementem była wiara w Boga, który jest bliski.

– Cztery lata temu ukazała się książka „Polska miłością wskrzeszona”, której redaktorami byli dwaj kieleccy księża profesorowie. Pisząc o drogach ku suwerenności zwrócili uwagę, że jedną z nich była chrześcijańska wiara i zrodzona z niej pewność, że Bóg jest zawsze z nami. Druga to szlak nadziei, ponieważ w ogromnie prześladowań walczący o Polskę ufali Bogu i z tego czerpali siłę w pokonywaniu trudnych chwil i ciemnych nocy rozpaczy. Trzecią drogą miłości poszło bardzo wielu, którzy uczyli się niej z kart Ewangelii – tłumaczył. 

Wysłuchaj całej homilii:

Po Mszy Świętej, jej uczestnicy przeszli na dziedziniec Muzeum Narodowego, gdzie wspólnie odśpiewali hymn państwowy, po czym udali się na Plac Wolności na dalszą część obchodów.

Modlitwy
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO