Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup Jan Piotrowski odprawił Mszę świętą na zakończenie 2022 roku

sobota, 31 grudnia 2022 21:37 / Autor: Wojciech Dudkowski
Biskup Jan Piotrowski odprawił Mszę świętą na zakończenie 2022 roku
Biskup Jan Piotrowski odprawił Mszę świętą na zakończenie 2022 roku
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

– Spotykamy się w momencie, kiedy zamyka się kolejny tom historii dziejów ludzkich. Dziękujemy Bogu za dobra, których jesteśmy uczestnikami, a także za trudne chwile – powiedział, przewodnicząc Eucharystii na zakończenie roku kalendarzowego Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Eucharystia odbyła się w kieleckiej katedrze w ostatnim dniu 2022 roku.

– Był to rok pewnych niespodzianek i dramatów. Jest wojna na Ukrainie, która daje o sobie znać we wszystkich dziedzinach naszego życia, również tego religijnego. Jednak chrześcijanin to człowiek nadziei. Zarówno w życiu społecznym, religijnym, jak i gospodarczym, wiele prób udało się nam przejść zwycięsko. Ufajmy, że nowy rok 2023, w który wkroczymy za kilka godzin będzie lepszy, z naszą odwagą, zrozumieniem świata i patrzeniem, że nie wszystko zrealizuje się tak, jak sobie to poukładamy. Człowiek potrzebuje pokory – powiedział Radiu eM biskup, podsumowując miniony rok.

Homilię podczas Mszy świętej wygłosił ksiądz Adam Kędzierski, proboszcz parafii katedralnej. Oparł ją na nauczaniu zmarłego papieża Benedykta XVI.

– To szczególna cecha nauczania papieża Benedykta, że jego wypowiedzi pozostają ponadczasowe. Zawsze warto do nich wracać i cieszyć się blaskiem prawdy, która z nich promieniuje. Przywołując je, możemy oddać hołd papieżowi, który pozostawił nam obfity skarbiec nauczania. – zaznaczył kaznodzieja.

Proboszcz wskazał na hymn Te Deum, śpiewany podczas uroczystości kościelnych, także na zakończenie starego roku kalendarzowego.

– Odnosząc się do niego, papież Benedykt XVI mówił „Hymn „Te Deum”, który dzisiejszego wieczora, na zakończenie intensywnego roku kalendarzowego wznosimy do Pana jest hymnem dziękczynienia, który rozpoczyna się od  uwielbienia – „Ciebie, Boże, chwalimy, Ciebie, Panie, wysławiamy” – i kończy się wyznaniem wiary – „W Tobie, o Panie, złożyłem nadzieję, nie będę zawstydzon na wieki”. Niezależnie od przebiegu tego roku, czy był on łatwy lub trudny, jałowy czy też owocny, dziękujemy Bogu. W śpiewanym dzisiejszego wieczora „Te Deum” zawarta jest głęboką mądrość, ta mądrość, która pozwala nam powiedzieć, że mimo wszystko istnieje w świecie dobro i to dobro ma zwyciężyć dzięki Bogu”

Wysłuchaj całej homilii:

Pod koniec Eucharystii odbyła się Adoracja Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo dziękczynno-błagalne.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO