Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup Jan Piotrowski: Katecheza służy rozwojowi człowieka

niedziela, 28 stycznia 2024 11:40 / Autor: Michał Łosiak
Biskup Jan Piotrowski: Katecheza służy rozwojowi człowieka
Biskup Jan Piotrowski: Katecheza służy rozwojowi człowieka
Michał Łosiak
Michał Łosiak

– Katecheza ma charakter ewangelizacyjny – napisał w swoim słowie skierowanym do wiernych Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Pasterz naszej diecezji zwrócił uwagę na obecną sytuację nauczania religii w szkołach.

– Niestety, nieprzychylny klimat jaki tworzą politycy wokół katechezy szkolnej, budzi wiele kontrowersji i obaw,  a zwłaszcza u katechetów świeckich, którzy są w pełni wykwalifikowanymi i przygotowanymi do pracy nauczycielami. Dlatego w trosce o nich i o dzieło katechetyczne Kościoła w naszej Ojczyźnie, w tym w diecezji kieleckiej, zapraszam do wspólnej modlitwy o poszanowanie konstytucyjnych praw polskich obywateli i zagwarantowanie dostępu do szkolnych zajęć religii – napisał Biskup Kielecki.

W dokumencie pojawiają się również statystyki dotyczące katechezy w diecezji i odniesienie do historii.

– W diecezji kieleckiej, w szkolnych lekcjach religii, bierze udział ok. 90% uczniów, którzy są kształtowani na płaszczyźnie wiedzy religijnej przez 691 nauczycieli religii, w tym 373 katechetów świeckich, 253 księży diecezjalnych, 49 sióstr oraz 16 księży zakonnych – dodał biskup Jan Piotrowski.

– Zdajemy sobie sprawę, że w minionej historii, w Polsce Ludowej, usuwano katechezę ze szkół kilkukrotnie, czego sam doświadczyłem w 1961 roku. Uderzenie w podstawowe, konstytucyjne prawo obywatelskie do wolności sumienia i religii byłoby więc i dziś czymś oburzającym, a zarazem powrotem do niechlubnych kart polskiej historii.

PEŁNA TREŚĆ SŁOWA BISKUPA KIELECKIEGO

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO