KOŚCIÓŁ
Biskup Jan Piotrowski: Być przewodnikiem to wielkie wyzwanie


Przewodnicy Świętokrzyscy spotkali się na świąteczno-noworocznym spotkaniu. Rozpoczęło się ono Mszą Świętą pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego.
Pasterz mówił w swojej homilii o świętym Janie Chrzcicielu jako przewodniku na drodze wiary.
– Żył autentycznie jako prorok i asceta. Nie znalazł uznaina w oczach sobie współczesnych. Swoją misję duchowego przewodnika przypłacił więzieniem i śmiercią, został ścięty mieczem w obliczu kapryśnego zachowania Herodiady i jej córki. Dał dowód, że nie można zmienić raz obranej drogi wyznaczonej przez Boga. On tylko prostował te drogi.
– Znać dobrze ludzkie potrzeby na drodze życiowej wędrówki, a także tych na szlakach turystycznych i pielgrzymkowych Ziemi Świętokrzyskiej to wielkie wyzwanie. Pewnie łatwiej jest wyznaczyć trasę wędrówki na mapie, niż poznać człowieka, wyjaśnić mu skalę trudności na przemierzanym szlaku i prosić o dyscyplinę podczas marszu – zaznaczył.
Posłuchaj całej homilii:
Eucharystię koncelebrował także ks. Jean Baptista Ngoyi-Ngoma, duszpasterz i lekarz z Republiki Konga. W skierowanym do wiernych słowie powiedział, że góry powinny być ważnym miejscem dla chrześcijan.
– Lubię patrzeć na górski rejon mojej diecezji. Pierwszą, najważniejszą górą w mojej diecezji jest Sanktuarium Bożego Miłosierdzia zbudowane przez polskiego kapłana, ks. Mariana Pazdana. Innym ważnym miejscem jest góra w sąsiedniej diecezji. Wiele grup jest zachęcanych, aby szły tam na pielgrzymki. Sam odkryłem tę rzeczywistość trzech gór w Nowym Testamencie – Góra kazania, Góra Tabor, miejsce przemienienia i góra, gdzie zaprowadziła Jezusa droga krzyżowa, Golgota. Wszyscy, którzy idą tymi szlakami odkrywają nową rzeczywistość – podkreślił kapłan.
https://emkielce.pl/kosciol/biskup-jan-piotrowski-byc-przewodnikiem-to-wielkie-wyzwanie#sigProGalleria52f1e0d47d



![[FOTO] Kielczanie świętowali w katedrze odpust Matki Bożej Różańcowej](/media/k2/items/cache/f816e4aa6d805bc7152578dd28121ce5_L.jpg)
![[FOTO] Biskup Jan Piotrowski poświęcił nową kaplicę w Areszcie Śledczym](/media/k2/items/cache/32f7056e2f680525ae70d5d05e92e1ef_L.jpg)
![[FOTO] Biskup Jan Piotrowski: Różaniec jest najlepszą busolą na drodze życia](/media/k2/items/cache/d89f69544be83f85710d94390cb4031d_L.jpg)
![[FOTO] Męski Różaniec z biskupem Janem Piotrowskim](/media/k2/items/cache/8b79eafeacbb38f08523867550f05a5a_L.jpg)

