Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biały maj

poniedziałek, 08 maja 2017 06:21 / Autor: Tygodnik eM Kielce
Biały maj
Shutterstock
Biały maj
Shutterstock
Tygodnik eM Kielce
Tygodnik eM Kielce

Maj i czerwiec to miesiące, w których 9-latkowie przystępują do Pierwszej Komunii Świętej. Jakie znaczenie ma ten sakrament dla dorastającego chrześcijanina i jak przygotować go do niego?

Jak mówi ksiądz Łukasz Zygmunt, dyrektor diecezjalny Papieskich Dzieł Misyjnych, przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej kształtują w dzieciach świadomość osoby wierzącej.

Wdzięczni za sakrament

– Dziecko po raz pierwszy w świadomy sposób przyjmuje do swojego serca Żywego Boga w Eucharystii. To dla niego bardzo ważne. Myślę jednak, że przygotowanie do tego sakramentu przechodzą całe rodziny – twierdzi ksiądz Zygmunt. – Takie wydarzenie bardzo zbliża ludzi do siebie. Niekiedy staje się dla rodziców dziecka pretekstem do przemyślenia, jakie jest ich wspólne życie, i przypomnienia sobie tych uczuć, które towarzyszyły początkom ich miłości i narodzinom potomstwa. Zdarzało się nawet, że skłóceni od lat małżonkowie, stając wspólnie przed ołtarzem, przeżywali potrzebę zdefiniowania na nowo swojego związku – dodaje ksiądz dyrektor.

Znaczenie dla powagi wydarzenia, jakim jest Pierwsza Komunia Święta, ma też przeżywanie Białego Tygodnia. Jego geneza sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. – W tamtych czasach ochrzczeni ludzie przez pewien czas chodzili w białych strojach, by podziękować Panu Bogu za przyjęty sakrament. Biały Tydzień też jest taką formą podziękowania. Dzieci dziękują za wsparcie osobom, które napotkały na swej drodze do przyjęcia Komunii Świętej – wyjaśnia ksiądz Łukasz Zygmunt.

Dzieci dzieciom

Jeden z dni Białego Tygodnia już od kilku lat jest poświęcony dzieciom misji. – Dzieci, które po raz pierwszy przyjęły Pana Jezusa, łączą się wówczas ze swoimi rówieśnikami z krajów Trzeciego Świata, pozbawionymi z różnych względów takiej możliwości. Im pewnie nikt dotychczas nie mówił o Chrystusie oraz o tym, że zmartwychwstał i żyje w Eucharystii – mówi dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych diecezji kieleckiej.

Przeżywaniu tego dnia towarzyszy zbiórka ofiar na misje. W minionym roku tylko w naszej diecezji udało się zebrać na ten cel niemal 100 tysięcy złotych. Dzięki takiej formie wsparcia przyjęcie przez dzieci Pierwszej Komunii Świętej przyczynia się między innymi do rozwoju szkolnictwa i infrastruktury medycznej w krajach potrzebujących pomocy.

Ta świadomość powinna być dla przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej o wiele ważniejsza niż najdroższy nawet prezent. – Stale namawiamy rodziców, by uczulali swoje dzieci na to, że jej przyjęcie nie powinno kojarzyć się z jakąś nagrodą. Prezenty niech będą miłym wspomnieniem dnia, w którym młody chrześcijanin po raz pierwszy w pełni uczestniczył w Mszy świętej – kwituje ksiądz Łukasz Zygmunt.

Piotr Wójcik

***

Osoby, które chciałyby wspomóc Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, mogą dokonywać wpłat na konto:

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Skwer Kardynała Stefana Wyszyńskiego 9,

01–015 Warszawa,

Konto bankowe: PKO BP SA I/0 Warszawa

72 1020 1013 0000 0102 0002 7169

Modlitwy
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO