KOŚCIÓŁ
Arcybiskup Tomasz Peta podczas Pielgrzymki Róż Żywego Różańca: W trudnych wyzwaniach musimy być mocni
Mszą Świętą pod przewodnictwem arcybiskupa Tomasza Pety zakończyła się XII Diecezjalna Pielgrzymka Róż Żywego Różańca. Słowo do wiernych podczas Eucharystii wygłosił także biskup kielecki Jan Piotrowski.
Jak podkreślił w homilii arcybiskup Tomasz Peta, metropolita Astany w Kazachstanie, Pielgrzymka Róż Żywego Różańca jest zawsze okazją, abyśmy jeszcze raz rozważyli, jak wielkim darem dla Kościoła i Świata jest modlitwa różańcowa.
– Święty Jan Paweł II w czasie audiencji zawsze rozdawał ludziom różańce, nic nie mówiąc liczył na to, że ktoś kto nie modli się na różańcu, zacznie to robić. Matka Boża, gdy objawiała się w Fatimie czy innych miejscach, zawsze wzywała do modlitwy, a szczególnie pokazywała na różaniec – podkreślił arcybiskup Peta.
– Wielu ludzi jest zgodnych, że zawsze były trudne czasy, ale obecne są szczególnie trudne, tak jakby siły zła chciały przypuścić ostateczną walkę przeciwko Bogu i Bożym przykazaniom. Poprzednie pokolenia nie były świadkami tego, żeby kwestionowano tak podstawowe prawa natury, dzieła Bożego stworzenia, jak stworzenie człowieka mężczyzną i kobietą. W tych trudnych wezwaniach musimy być mocni, jak mówił Jan Paweł II. Mocą wiary w to, że Pan Bóg ma racje, że jego przykazania nie podlegają dyskusji. Dyskusji o Bożych przykazaniach być nie może, bo wtedy przekreślamy Boży plan zbawienia – zaznaczył metropolita Astany.
Posłuchaj całej homilii:
Biskup kielecki Jan Piotrowski odniósł się do afrykańskiego przysłowia "Jeden palec nie myje twarzy, twarz myje się dłońmi". – To znaczy, że jednen człowiek nie zrobi wszystkiego, a najpiękniejsze są te dzieła w życiu kościoła, które wyrastają z życia całej wspólnoty. Tak jak nasze dzisiejsze spotkanie Róż Żywego Różańca Diecezji Kieleckiej. Jest to największe stowarzyszenie modlitewne w Polsce, które liczy dwa miliony członków, zarówno kobiet, mężczyzn jak i dzieci i młodzieży. Niech to co dobre zawsze wypływa z naszej szlachetniej i wiernej modlitwy różańcowej, bo różaniec dokonuje cudów, ale wciąż potrzeba tej modlitwy, o co prosiła Matka Boża w różnych sanktuariach – zaznaczył biskup kielecki Jan Piotrowski.
Ordynariusz diecezji kieleckiej zwrócił uwagę na nazewnictwo, jakim powinniśmy się posługiwać. – Tworzymy Róże, a nie koła Żywego Różańca! – podkreślił.
Mszę Świętą poprzedziła konferencja "Żywy różaniec zawsze misyjny, odkryć, pokochać, zaszczepić" oraz wspólnotowa modlitwa różańcowa.